Agregat prądotwórczy – różnorodność

Urządzenia nazywane agregatami prądotwórczymi są tak zbudowane, żeby można było je zabierać ze sobą w różne miejsca i wcale nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o podstawowe elementy, które uczestniczą w produkcji prądu elektrycznego. Takimi elementami są, chociażby przymocowane do ramy konkretnego modelu koła, ponieważ to dzięki nim można coś takiego transportować bez wysiłku. Tym bardziej że nawet uchwyt jest do tego przystosowany. Konstrukcja agregatów prądotwórczych jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Najważniejsze parametry takie jak pojemność silnika warto poznać przed zakupem.

Co zobaczymy w agregacie prądotwórczym?

agregaty prądotwórcze dieselAgregat produkuje nie tylko prąd elektryczny, ale również pole elektromagnetyczne, które umożliwia w konsekwencji wytwarzanie tego prądu. Tego pola ani hałasu emitowanego przez agregat prądotwórczy nie trzeba się w żadnym wypadku obawiać, bo to wszystko jest skutecznie powstrzymywane przez obudowę. Agregaty prądotwórcze diesel wytwarzają także małe ilości spalin. To, co jest wytwarzane, jest też stopniowo filtrowane przez odpowiednie elementy. Poza pojemnością zbiornika paliwa istotna jest także pojemność zbiornika, w którym będzie znajdował się olej, ponieważ w praktyce to właśnie on jest konieczny do studzenia konkretnych elementów silnika i nie tylko. Maksymalna moc prądu generowanego przez taki czas ma duże znaczenie. Tym bardziej że jest on tak skonstruowany, aby mógł bez problemu zasilać nawet kilka urządzeń. Widać to po gniazdkach i niektóre są nawet przystosowane do zasilania tak zwanych urządzeń trójfazowych, czyli na przykład betoniarek i tym podobnych. Jeżeli zależy nam szczególnie na wygodzie użytkowania agregatu, to powinniśmy uwagę zwrócić również na rodzaje rozruchu, bo występują egzemplarze z rozruchem ręcznym i elektrycznym, gdzie używa się tylko i wyłącznie konkretnego przycisku. Również rozmiary agregatu z praktycznego punktu widzenia są istotne, ale większość egzemplarzy jest tak zbudowana, żeby zmieściły się do dosłownie każdego pojazdu.

Przybliżone zużycie jest cenną informacją, ale zawsze należy pamiętać o tym, że zależy od tego, co dokładnie do konkretnego agregatu będzie podłączone. Urządzenia tego typu mogą ważyć około 150 kg, bo przecież poza silnikiem musi się tam znaleźć się również alternator, a także specjalny system, który zmienia prąd elektryczny po to, żeby uniknąć spięć i innych tego typu groźnych awarii. Agregatom prądotwórczym zawdzięczamy możliwość prowadzenia prac czy organizacji imprez tam, gdzie nie dotarła cywilizacja.