Apteczka metalowa i jej rodzaje

Kupując apteczkę ważne jest jej wyposażenie. Nie powinno w niej zabraknąć materiałów umożliwiających udzielenie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Umieszczona powinna byc w łatwo dostępnym miejscu a dla zwiększenia jej widoczności stosuje sie specjalny znak przedstawiający krzyż na froncie apteczki. 

Wyposażenie apteczek metalowych

apteczka metalowaWśród wszystkich apteczek metalowych wyróżnia sie samochodowe, wiszące i przenośne. Pierwsza kategoria apteczek ma swoje zastosowanie podczas stłuczek i innych wypadków drogowych, komunikacyjnych. Na jej wyposażenie składa sie wiele środków pierwszej pomocy. Głównie są to bandaże, opatrunki, kompresy, plastry, gazy jałowe, folia ratunkowa tzw. termoizolacyjna. Dzieki niej ochronimy ciało przed nadmiernym wychłodzeniem oraz przegrzaniem. Polskie prawo nie wymaga posiadania w swoim pojeździe takiej apteczki. Apteczka metalowa wisząca pojawia sie w biurach, przedszkolach, szkołach i zakładach pracy. Zestaw wyposazenia jest ułożony scisle pod kątem tych miejsc. Ryzyko zagrożeń weryfikuje umieszczenie apteczki metalowej. Zawiera ona oprócz bandaży, opasek, kompresow również chusty czy ustniki do sztucznego oddychania. Jest najczęściej używaną i spotykaną apteczką. Jest trwale przymocowana do ściany przez co nie można jej przetransportować na miejsce zdarzenia lecz przez to że zawsze znajduje się w tym samym punkcie. Ma to ogromne znaczenie gdy wkrada sie panika i stres. Apteczki przenośne zwane sa tez turystycznych gdyż charakteryzują się małymi rozmiarami i są dzieki temu wygodne podczas jazdyna rowerze czy pieszych wędrówek. Z racji swoich małych wymiarów nie pomieści zbyt wiele wyposażenia. Głównie są to bandaże, plastry czy woda utleniona. Dokladny skład apteczek określone są poprzez normy DIN. Wyróżniamy normy: DIN 13164 – stosowane do apteczek samochodowych; DIN 13167 – normalizują skład mobilnych apteczek motocyklowych czy rowerowych; DIN 13157 – używane do apteczek w szkołach, biurach czy innych zakładach pracy; DIN 13169 – skład apteczki jest zbliżony to poprzedniej oznaczonej DIN 13157 lecz rozszerzony o ilość materiałów opatrunkowych, aby w razie potrzeby pomóc większej liczbie osób.
 
Podczas udzielenia pierwszej pomocy czesto towarzyszy stres, pośpiech.  Warto zatem zaopatrzyć apteczke metalowa w instrukcje. Wskaże ona poszczególne kroki, ktore należy wykonać. Zawiera rowniez pomocne numery alarmowe. Apteczki metalowe są trwałe i wytrzymałe. Znaczenie ma tez ich budowa z metalu. Powoduje ona, że apteczki są wodoszczelne i praktyczne.