Asystent – to więcej niż opieka

Na przełomie wieków, życie ludzkie znacząco się wydłużyło. Nie sposób tego nie zauważyć. Niestety jednocześnie widzimy tendencję, która wyraźnie nam pokazuje, że mamy coraz większą liczbę osób starszych. Bardzo często wiąże się to z faktem, że osoby starsze nie mają właściwej opieki. Młodzi zajęci są pracą zawodową, tak zwanym dorabianiem się.

Cechy dobrego asystenta dla starszej osoby

asystent osoby starszejPrzez to niestety, starsze osoby są pozostawione same sobie. Dlatego, też w takich przypadkach potrzebny jest asystent osoby starszej. Jest to zawód, który w dzisiejszych czasach zyskuje bardzo na popularności. Nic dziwnego. Zwłaszcza jest to coraz bardziej znane w takich państwach jak Niemcy, Holandia. Chociaż należy zaznaczyć, że Polska też poszerza swoje granice w tym temacie. Praca asystenta należy do grupy tych zawodów, które są niezwykle wymagające. Dlaczego? Głównie z faktu, że jest to praca, w której mamy do czynienia z drugim człowiekiem. Należy zauważyć, że jest to ponadto osoba starsza i często schorowana, a jeżeli nawet nie – to wymaga szczególnego traktowania i ogromnej troski. Od razu trzeba powiedzieć, że nie każdy nadaje się do tego rodzaju pracy. Jakie zatem cechy powinien mieć takowy asystent? Jest to trudne do zdefiniowania. Przede wszystkim dlatego, że tyle racji ile opinii. Należy jasno to określić, że w przypadku pracy jako asystent mamy do czynienia z milionami osób. A jak nie od dziś wiadomo, każdy z nas jest inny. Każdy człowiek potrzebuje nieco innej opieki, innego podejścia. Są osoby, które kochają atencję skierowaną na ich osoby, a są i tacy, którzy wolą być sami i cieszyć się życiem w samotności. Dlatego, też trudno jest zdefiniować jaka powinna być osoba, która decyduje się na wykonywanie takiego rodzaju pracy. Jest jednak grupa cech, które są niezmienne. Możemy do nich zaliczyć między innymi cierpliwość, sumienność, empatię – w przypadku tego zawodu, potrzeba jej niezwykle dużo, zamiłowanie do pomocy innym, łatwość w dostosowywaniu się do niemalże każdej sytuacji – przecież nie wiemy jaki podopieczny może nam się trafić. Nawet jeżeli dowiemy się jaka będzie to osoba, w rzeczywistości może okazać się inna.

W przypadku osób starszych należy wykazać się bardzo dużą wyrozumiałością i zrozumieniem. Nie dla każdej osoby jest to proste. Cechy pożądane w tym zawodzie to, także wesołe usposobienie – ludzie chorzy potrzebują wsparcia, ciepła i miłości. Osoby chcące pracować w tym zawodzie muszą, też kochać ludzi, lubić ich obecność. To osoby, które powinny cechować się, także dużą otwartością.