Czy bloczki fundamentowe to dobre rozwiązanie?

Dom wymaga fundamentu, aby zapewnić płaską i płaską podstawę do budowy. Bloczki fundamentowe są powszechnie stosowane do zastosowania poniżej poziomu gruntu. Oferując korzystne właściwości termiczne, nadają się one do podparcia wnęk lub ścian litych, konstrukcji szkieletowych lub podłóg zawieszonych, w tym belek i podłóg blokowych. Są odporne na uszkodzenia spowodowane przenikaniem wody.

Dobra jakość fundamentu – przyjrzyjmy się bloczkom

bloczki fundamentoweKażdy fundament w budynku powinien spełniać kilka istotnych funkcji. Musi wspierać konstrukcję całego domu, trzymać wodę gruntową i działać jako bariera dla wody i oparów gleby. Istnieją trzy rodzaje konwencjonalnych fundamentów betonowych: wylewany beton, bloczki fundamentowe i pomost. Rozmiar i dopuszczalne typy są regulowane normami budowlanymi. Fundament wylany z betonu może być albo podwyższonym fundamentem obwodowym, płaską płytą, albo kombinacją tych dwóch. Domy w ciepłym klimacie mogą mieć monolityczną płytę, gdzie podstawa, fundament i płyta są pojedynczą, integralną jednostką. Konwencjonalny fundament ma wylewaną ścianę betonową wspartą na betonowej podstawie. Oba są wzmocnione stalowymi prętami zbrojeniowymi. Ten rodzaj fundamentu stosuje się zarówno do podłóg podniesionych, jak i płyt. Stopa schodkowa, jak pokazano po lewej stronie, może wspierać betonową ścianę bloku. Bloczki betonowe są również używane do standardowej konstrukcji ścian fundamentowych. Są wzmocnione stalowymi prętami, a bloczki betonowe wypełnia się zaprawą. Jeśli betonowy fundament z bloczków zostanie zbudowany we właściwy sposób, wynik może być niezwykle pozytywnie zaskakujący. Jeśli jednak nie jest on poprawnie zbudowany, wynikiem może być kosztowny problem z podłożem. Ściany oporowe fundamentu powinny być całkowicie uszczelnione, a czasami pręt zbrojeniowy jest używany w celu zwiększenia wytrzymałości. Jeśli dodatkowe kroki nie zostaną podjęte w celu wzmocnienia tych ścian, woda może przedostać się przez bloczki fundamentowe do środka. Innym problemem obserwowanym w tych fundamentach jest ich pochylanie się. Dzieje się tak dlatego, że nacisk jest kładziony na ścianach z zewnątrz. Bywa to spowodowane wodą w glebie wokół domu.

Mimo wielu wad, bloczki fundamentowe stosowane są powszechnie. Zachęca ich niska cena oraz duży wybór wielkości i producentów. Należy pamiętać, że fundamenty są podstawą, na której stoi dom, więc aby służył przez długie lata należy wybrać jak najlepszą metodę dostosowaną do środowiska. Równie ważna jest sprawdzona ekipa budowlana, w której pracują ludzie znający się na swoim fachu.