Czy istnieje praktyczne zastosowanie dodatków do oleju?

Dodatki olejowe to rodzaj chemii samochodowej, po której można wiele się spodziewać. I jest to wzrost mocy, zmniejszenie tarcia i zużycia paliwa, wzrost zasobów i zmniejszenie toksyczności. W ostatnim czasie na rynku paliw i smarów pojawiło się wiele różnych dodatków. Z tego powodu wielu kierowców interesuje pytanie, które dodatki do silnika są najlepsze. Producenci zapewniają, że stosowanie dodatków znacznie wydłuża żywotność silnika. Dotyczy to szczególnie zużytych samochodów.

Co zawdzięczamy dodatkom do olejów silnikowych?

polecany dodatek do oleju silnikowego dieselSkład dodatków jest dziś bardzo zróżnicowany. Istnieją dodatki z dodatkiem ceramiki, molibdenu i innych komponentów. Głównym zadaniem dodatków olejowych jest stworzenie dodatkowego filtru ochronnego na powierzchni części trących oraz poprawienie właściwości głównego smaru. Po kapitalnym remoncie silnika, gdy części nie zostały jeszcze doszlifowane, zaleca się stosowanie tego typu dodatku. Ze względu na jego skład chemiczny na ściankach części tworzy się dodatkowa warstwa ochronna. Te dodatki przyczyniają się do szybszego docierania części. Polecany dodatek do oleju silnikowego Diesel przeznaczony jest do silników używanych. Z reguły zaleca się dodawanie tych dodatków do silników w celu częściowego przywrócenia powierzchni uszkodzonych części. Zmniejsza to stopień ich tarcia i zwiększone nagrzewanie. Ponadto, dzięki zastosowaniu tych dodatków, właściwości oleju bazowego ulegają częściowej poprawie. Ich stosowanie jest wskazane przy dużym zużyciu silnika. Warto wykorzystać takie możliwości przed wymianą silnika, kiedy jego zużycie jest już znaczne, ale nadal nie ma możliwości rozpoczęcia jego naprawy. Dzięki swojemu składowi chemicznemu dodatki regenerujące w silniku wypełniają miejsca uszkodzeń części oraz mikropęknięcia na ich ściankach.  Jedną z zalet dodatków do oleju silnikowego jest również ich pozytywny wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa. Osiąga się to poprzez wyeliminowanie silnego tarcia między częściami silnika.

Wyróżniamy trzy kolejne kategorie i według składu chemicznego dodatków do olejów silnikowych. Dodatki z pierwszej kategorii oparte są na proszkach mineralnych. Są w stanie nie tylko zmniejszyć poziom tarcia między częściami, ale także oczyścić części silnika z osadów żywicznych. W składzie dodatków drugiej kategorii znajdują się tak zwane elementy okładziny metalowej. To taka kompozycja w postaci metalu przetworzonego na drobny proszek. Dodatki z trzeciej kategorii mają na celu stworzenie warstwy odbudowująco-ochronnej na ściankach części samochodowych.