Czy program do faktur jest przydatny?

Przepisy dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw zmieniają się niemal co rok. Trzeba być z nimi na bieżąco i rozliczać się zgodnie z nimi. Nie trzeba jednak korzystać z usług profesjonalnego księgowego. Ze wszystkim jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, nie mając nawet wykształcenia w tym kierunku. Wystarczy poświęcić godzinę w miesiącu na zapoznanie się z nowościami i zakup odpowiedniego programu.

Wystawianie faktur w małym przedsiębiorstwie

program do faktur jpkDawniej faktury wystawiane były pisemnie. Nawet w sklepie z artykułami papierniczymi można było kupić bloczek faktur do wypełniania. Trzeba było też pamiętać o kalce lub przepisywać skrupulatnie wszystkie dane. Wszak niezbędny jest nie tylko oryginał faktury VAT, ale także jej również. Należało też pamiętać, jaki numer nadaliśmy fakturze, którą wystawiliśmy poprzednio. W razie pomyłki trzeba było wiele się nagimnastykować, żeby wyprostować nieścisłości w numeracji. Dziś, jak w wielu dziedzinach naszego życia, przychodzi nam z pomocą technika. W każdym najprostszym programie do wystawiania faktur są funkcje, które eliminują takie błędy. Program do faktur jpk sam pilnuje numeracji faktur. Ułatwia też dodawanie nabywców. Jeżeli raz dodamy dane osoby lub firmy do jakiejś faktury, będą one widoczne do wyboru przy wypełnianiu następnych dokumentów. Nie musimy już myśleć o tym, żeby pamiętać o umieszczeniu swoich danych na fakturze. Wprowadzamy je przy konfiguracji programu, więc same podstawiają się w odpowiednim miejscu faktury. Dużym ułatwieniem jest funkcja magazynu w takim programie. Można tam wprowadzić towary, jakie mamy na stanie albo nazwy usług, które oferujemy. Dodatkowo istnieje możliwość dodania opisu do każdej pozycji w magazynie i jej ceny. Zdecydowanie ułatwia to uzupełnianie pozycji na dokumencie sprzedaży. W razie takiej potrzeby, wystarczy wprowadzić informację o udzielanym przez klientowi rabacie, a program sam policzy końcową sumę. Możemy wybrać wzór dokumentu, jaki nam odpowiada. Wybrana forma dokumentu będzie gotowa do wydrukowania od razu po jego uzupełnieniu. Oczywistym jest też, że wszystko gromadzone jest zgodnie z wymaganiami dotyczącymi jednolitego pliku kontrolnego.

Zakup programu do wystawiania faktur to doskonała inwestycja dla małego przedsiębiorstwa, która szybko się zwróci. Taki program zaoszczędzi nam wielu kłopotów, jakie pojawiają się przy ręcznym wystawianiu dokumentów. Ułatwimy sobie kontrolę nad fakturami, które wystawiliśmy oraz nad tymi, które otrzymaliśmy od naszych kontrahentów.