Czy warto zainstalować szambo?

Na każdej działce, która nie ma możliwości przyłączenia się do kanalizacji miejskiej, możemy zamontować szambo betonowe albo też wykonane z tworzyw sztucznych. Na budowę szamba musimy uzyskać specjalne pozwolenie, które najczęściej otrzymamy wraz z pozwoleniem na budowę naszego domu. Budowa szamba to zdecydowanie najprostszy sposób na pozbywanie się ścieków z domu i zawsze, gdy szambo zostanie napełnione, to musimy wezwać szambiarkę, która opróżni zbiornik.

O czym pamiętać przed zakupem szamba?

wywóz szamba w WarszawieJeszcze kilkanaście lat temu wszyscy montowali sobie trzykomorowe szamba, które wykonane były najczęściej z betonowych kręgów. Niestety nie było to dobre rozwiązanie, ponieważ szamba te nie miały odpowiedniego dna i nie były tak szczelne, jak dzisiejsze szamba betonowe. Ówcześnie stosuje się zbiorniki na szambo dwukomorowe albo też zbiorniki jednokomorowe. Dużo lepszym rozwiązaniem są zbiorniki dwukomorowe, ponieważ możemy w ten sposób zamawiać usługi asenizacyjne tylko i wyłącznie kilka razy w roku. W szambie dwukomorowym są dwa rodzaje ścieków, ponieważ w jednym pozostają ścieki grube, a do drugiego przepływają tylko i wyłącznie ścieki cienkie. Jednak zawsze, gdy mamy pewność, że w niedługim czasie zostanie wybudowana kanalizacja miejska i będziemy się mogli do niej podłączyć. to nie ma potrzeby zakupywać drogie dwukomorowe szambo albo trzykomorowe szambo. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie szambo jednokomorowe oraz stała współpraca z firmą oferującą usługi asenizacyjne na terenie miasta, w którym się budujemy. Mimo iż Warszawa jest miastem rozbudowanym to nadal na jej obrzeżach istnieją tereny niezabudowane gdzie nie ma kanalizacji miejskiej. Musimy wtedy decydować się na profesjonalny wywóz szamba w Warszawie. Usługi asenizacyjne kosztują nas od 100 do 200 zł w zależności od pojemności wozu asenizacyjnego. Każdy zbiornik bezodpływowy, który instalujemy na swojej działce powinien posiadać specjalny kominek wentylacyjny, aby w domu podczas opróżniania nie dostawał się żaden nieprzyjemny zapach.

O czym pamiętać przy odprowadzaniu szamba? Powinniśmy również pomyśleć o tym, aby zamontować specjalne dodatkowe rury, które umożliwiają szambiarce opróżnianie zbiornika z nieczystościami pod naszą nieobecność. Wóz asenizacyjny nie będzie musiał wtedy wjeżdżać na naszą działkę, aby wybrać całe szambo. Najlepiej, aby rura, która ma być podpięta do szambowozu, wychodziła poza ogrodzenie i była dostępna od strony ulicy. Ułatwi to pracę pracownikom świadczącym usługi asenizacyjne.