Czym jest automatyka zabezpieczeń?

Z automatyzacją mamy do czynienia na co dzień, od niepamiętanych czasów. Co jakiś czas ludzkość wymyśla dla reszty ludzkości urządzenie, które jest znacznie usprawnione od swojego poprzednika lub wręcz je zastępuje. Wszystko po to, by ludziom żyło się znacznie lepiej, by podnosić komfort życia i wprowadzać coraz nowocześniejsze sposoby na rozwiązanie obecnych problemów. Z czasem ludzie wymyślili system, który chroni instalację przed awariami.

Wykorzystanie nowoczesnej elektroenergetycznej automatyki

nowoczesna elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeńDzięki całemu zautomatyzowanemu układowi automatyki można zawczasu przewidzieć zakłóceniom w pracy sieci elektrycznej. Stan, w którym występuje przeciążenie sieci jest bardzo częstym problemem dużych zakładów, więc nowoczesna elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeń pozwoli na wykrycie zwarcia, obniżenia sieci lub przeciwnego przeciążenia sieci. System jest także w stanie wykryć obniżenie częstotliwości. Działanie automatyki jest ściśle połączone z wykrywaniem problemów, bo jeżeli nie ma szczególnych zakłóceń w pracy sieci elektroenergetycznej, jest ona w stanie spoczynku. Automatyka zabezpieczeń uruchamia się, gdy nastąpi zanik prądu lub urządzenie zarejestruje zbyt duży jego pobór. Wtedy działa poprzez włączenie się i jego zadania są priorytetowe ze względów czasowych oraz funkcjonalnych. Dzięki zapobiegnięciu przeciążenie sieci i kosztownej awarii można uniknąć także innych problemów związanych z niedziałającą siecią, a zadania zmierzające do poprawienia stanu kryzysowego są wykonywane pierwsze, tuż przed innymi zadaniami. Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeń jest podzielona na trzy etapy. W pierwszym z nich eliminuje się zakłócające spokojną pracę awarie. Ich pozbycie się jest konieczne do powrotu do normalności, dlatego w pierwszej kolejności nowoczesna automatyka zabezpieczeń będzie próbowała uporać się z tym problemem. Później system przechodzi do konfiguracji systemu, by jak najszybciej powrócił do normalnej pracy. Na samym końcu system wykonuje działania prewencyjne, by w przyszłości nie doszło do tego typu awarii oraz aby w pracy urządzeń nie brały udziału elementu konstrukcyjne systemu, które są dotknięte zwarciami. Najlepsza elektroenergetyczna automatyka jest szybka w działaniu, czuła na zakłócenia w działaniu, dyspozycyjna o każdej porze oraz sprawia, że można być pewnym jej niezawodności.

Inżynierowie opracowujący wszystkie niezbędne badania mające na celu podniesienie wydajności maszyn starają się, by ich zabiegi przynosiły wymierne rezultaty i by nie faktycznie pomagały ludziom w życiu. Dzięki nowoczesnej elektroenergetycznej automatyce zabezpieczeń można spać spokojnie i nie obawiać się, że nie zadziała w razie awarii.