Czym jest rejestr BDO?

Na polu gospodarowania odpadami dotychczas dochodziło do wielu różnego rodzaju nieprawidłowości. To z kolei prowadziło do wielu niekorzystnych z punktu widzenia środowiska zjawisk, między innymi do powstania nielegalnych wysypisk śmieci. Dlatego teraz kwestia gospodarki odpadami podlega ścisłym regulacjom.

Pozwolenie na transport odpadów a BDO

pozwolenie na transport odpadów - rejestr bdoTroska o środowisko jest we współczesnych czasach priorytetem dla wielu państw, w tym również Polski. Nic dziwnego więc, że kwestie takie jak gospodarka odpadami we współczesnym świecie podlegają różnego rodzaju regulacjom. To bowiem na polu gospodarki odpadami dotychczas dochodziło do największych nieprawidłowości. Warto tu podkreślić na przykład plagę nielegalnych wysypisk śmieci na terenie naszego kraju. Dlatego też obecnie wymagane jest pozwolenie na transport odpadów – rejestr bdo pomaga w utrzymaniu ścisłej kontroli nad gospodarowaniem odpadami. Posiadanie konta w tym rejestrze jest wymagane od początku tego roku i jest ono konieczne aby móc  w ogóle wywozić różnego rodzaju odpady poza teren przedsiębiorstwa. Dotyczy to różnego rodzaju odpadów, od tych elektronicznych, poprzez te związane z uprawą roślin czy też hodowlą zwierząt. Początkowo, aby zarejestrować się w BFDO wymagana była wizyta w urzędzie, w obecnych czasach jednak większość formalności można dopełnić przez internet, w czym pomaga utworzona dedykowana strona. Co ciekawe, do rejestru BDO mogą się wpisywać również osoby prywatne, jeżeli z jakiś względów wytwarzają duże ilości odpadów, przekraczających ilości dopuszczalne dla rodzinnych gospodarstw. Oczywiście, aby możliwe było zarejestrowanie się w BDO, konieczne jest wniesienie odpowiedniej opłaty rejestracyjnej, która wynosi zazwyczaj 100 złotych. W czym pomaga wpisanie do rejestru BDO? Ze strony władz, jest to świetny, sprawdzony przez inne kraje sposób na zachowanie kontroli nad przetwarzaniem i gospodarowaniem odpadami. Ze strony przedsiębiorców, posiadanie rejestru jest jedyną droga na to, aby uchronić się przed zapłaceniem bardzo wysokich opłat i mandatów. Posiadanie konta w BDO uprawnia firmę do praktycznie nieograniczonego przetwarzania oraz wywozu odpadów poza teren firmy. Jak więc widać, jest korzyści z BDO mogą uzyskać obydwie strony.

W obecnych czasach znacznie więcej uwagi przykłada się do ochrony środowiska. Obecnie jest to już regulowane prawnie, tak by możliwe był zapobieganiem nieprawidłowościom. Aby móc legalnie przetwarzać odpady, konieczna jest rejestracja na specjalnym portalu uprawniającym do wywozu śmieci bez ryzyka zapłaty mandatu.