Czym zajmuje się specjalista angiolog?

W medycynie ludzkiej tworzy się coraz więcej specjalności, aby móc jak najlepiej diagnozować problemy ze zdrowiem. Najpierw jednak konieczna jest lokalizacja problemu. Nie da się ukryć, że w Polsce największy odsetek jeśli chodzi o zgony, stanowią osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przyczyn chorób układu krążenia jest całe mnóstwo, ale na pewno trzeba wspomnieć tutaj o braku ruchu, niezdrowym odżywianiu się, paleniu papierosów oraz spożywaniu alkoholu.

Choroby naczyń krwionośnych leczone u angiologa

dobry angiolog z krakowaNaczynia znajdujące się w ludzkim organizmie ogólnie można podzielić na krwionośne oraz limfatyczne. W przypadku naczyń krwionośnych dzielą się one na żyły, tętnice oraz naczynia włosowate. Najmniejsze z nich są naczynia włosowate, które stanowią anastomozy (swoiste połączenia) pomiędzy żyłkami i tętniczkami w organizmie. To naczynia włosowate tworzą ogromne sieci naczyniowe w narządach docelowych, gdzie dochodzi do zaopatrywania tkanek w tlen i substancje odżywcze. Chorobami naczyń krwionośnych i limfatycznych zajmuje się dział medycyny o nazwie angiologia. Nauka ta wyodrębniła się z takich specjalności jak interna i kardiologia. Angiolodzy zajmują się nie tylko diagnozowaniem, ale przede wszystkim leczeniem chorób naczyń krwionośnych. Chorób jest wiele. Jeśli chodzi o tętnice, to na pewno trzeba zaznaczyć, że przyczyną chorób tętnic w prawie 95% przypadków jest zaawansowana miażdżyca tych naczyń. Polega ona na tym, że płytka miażdżycowa (zbudowana przede wszystkim z tłuszczu) odkłada się w ścianach tętnic i zatyka je. Na pewno dobry angiolog z krakowa poradzi sobie ze zlokalizowaniem problemu oraz podjęciem odpowiednich kroków w celu wyleczenia choroby. Najczęściej dochodzi do zaburzenia ukrwienia kończyn w tętnicach miednicy i nóg. To tam lubi gromadzić się płytka miażdżycowa. Na nogach tętno w przypadku zatkania tętnic jest praktycznie niewyczuwalne. Dochodzi wtedy do zasinienia nóg – najczęściej stóp oraz ich opuchnięcia. W takiej sytuacji konieczne jest jak najszybsze odetkanie tętnic kończyn np. tętnicy udowej – oczyszczenie jej ze złogów miażdżycowych, co pozwoli na przepływ krwi.

Niekiedy stosuje się również specjalne stenty, które mają za zadanie rozszerzyć naczynie krwionośne. Możliwe jest również wykonanie by-passów, czyli syntetycznych naczyń krwionośnych, które będą omijać miejsce, w którym doszło do zatkania przez płytkę miażdżycową. Dobry angiolog na pewno dobierze najlepsze rozwiązanie w zależności od sytuacji. Trzeba pamiętać, że nieleczona miażdżyca tętnic kończyn może prowadzić nawet do ich amputacji.