Czyszczenie tapicerki domowym sposobem

Meble tapicerowane wydają się być trudne do samodzielnego czyszczenia. Jednak wbrew pozorom czyszczenie tapicerki nie musi być zadaniem zlecanym specjalistycznym firmom. Swobodnie damy sobie z tym radę sami, korzystając ze środków, które wszyscy mamy w domu. Poniżej znajduje się kilka pomysłów, jak wyczyścić skutecznie tapicerkę domowym sposobem.

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane i kanapy?

czyszczenie sofyCzyszczenie tapicerki meblowej nie powinno nam sprawić więcej problemu niż czyszczenie dywanu. Uważajmy jednak na materiał, z jakiego wykonane jest obicie. Tak więc warto wiedzieć, iż skóra to materiał bardzo delikatny i do jej czyszczenia należy stosować jedynie środki przeznaczone do skórzanej tapicerki. W przeciwnym razie możemy narazić ją na duże zniszczenia. Z domowych środków możemy użyć jedynie letniej wody wymieszanej z odrobiną płynu do mycia naczyń. Krzesła tapicerowane i kanapy ze skóry należy czyścić miękką ściereczką. Warto pamiętać, by plamy czyścić od brzegów, a nie od środka, by uniknąć powiększenia zabrudzeń. To ważny element techniki czyszczenia mebli domowymi sposobami. Co ciekawe, czyszczenie sofy z tradycyjną tapicerką materiałową może odbywać się z pomocą wody wymieszanej z płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania. To naprawdę idealny sposób na szybkie odświeżenie materiału. Przy dużych zabrudzeniach można też użyć wody wymieszanej z sodą oczyszczoną. Materiał, którym obite są meble tapicerowane, powinniśmy myć okrężnymi, długimi ruchami. Warto pamiętać, by nie moczyć zbytnio materiału, ponieważ może to spowodować powstanie nieestetycznych plam. Tapicerkę z weluru należy z kolei czyścić mieszanką wody i amoniaku, przecierając materiał zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa. Następnie włosie należy przeczesać miękką szczotką i osuszyć delikatnie suszarką. Na tapicerowanych krzesłach do jadalni i kuchni problemem mogą być plamy z masła czy oliwy. Jest na to sprawdzony domowy sposób. Plamy z tłuszczu można usunąć z tapicerki meblowej za pomocą talku lub mąki ziemniaczanej. Świeżą plamę posypujemy talkiem lub mąką i zostawiamy na zabrudzeniu na co najmniej kilkanaście minut. W tym czasie proszek absorbuje tłuszcz z plamy. Następnie pył odkurzamy lub zmiatamy zmiotką i przecieramy powierzchnię wilgotną ściereczką. W podobny sposób z tapicerowanych sof i krzeseł można usunąć plamy powstałe po błyszczyku czy tłustych kremach.

Przy samodzielnym czyszczeniu mebli w naszym domu warto pamiętać, aby reagować dość wcześnie, zanim plama zdąży całkowicie zaschnąć. Plamy z napojów i soków są trudne do usunięcia. Gdy podejmiemy szybko pewne kroki, możemy cieszyć się kanapą i krzesłami bez zabrudzeń. Przeczytanie powyższych rad z pewnością pomoże wyczyścić tapicerkę domowym sposoby. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, a efekt będzie zauważalny.