Diety BARF – karmy

Kiedy zastanawiamy się na przyjęciem pod nasz dom nowego lokatora w postaci psiaka, musimy rozważyć bardzo dużo różnych dylematów. Co więcej będzie takich wyborów przed nami bardzo w dużo w trakcie opieki nad zwierzakiem. Pierwsza sprawa pokaże się nam już na samiutkim początku, podczas wyboru naszego czworonoga, kolejna przyjdą w trakcie wybierania chociażby odpowiedniej karmy dla czworonożnego kompana, czy też przeróżnych akcesoriów. Jak wybierać odpowiednie rzeczy dla naszego zwierzaka?

Diety-karmy BARF i inne

dieta barf - karmaPierwszą sprawą wyboru jest oczywiście to skąd nasz zwierzak będzie pochodził i tutaj mamy do wyboru dwie opcje. Będzie to albo piesek z adopcji – może być ze schroniska albo z fundacji. Możemy także niespodziewanie napotkać takie bezdomnego obywatela na naszej drodze i postanowić go przygarnąć. Drugą opcją będzie kupno szczeniaka, ale w tym przypadku możemy się zdecydować tylko i wyłącznie na sprawdzoną hodowle pod patronatem ZKwP, jedynej organizacji, które zrzeszona jest w międzynarodowej federacji FCI. Będzie to gwarancja tego, że pies jest na pewno rasowy – niemniej jednak musimy i taką hodowlę dobrze prześwietlić, jak wiadomo wszędzie zdarzają się ludzie nieodpowiednio traktujący zwierzęta i hodujący je w złych warunkach jedynie dla zysku. W przypadku odkrycia takiego miejsca powinnyśmy zgłosić to do fundacji pro-zwierzęcej. Niestety kupowania w takich miejsca zwierząt z litości napędza handel nimi, popyt czyni podaż, czyli pośrednio przyczyniamy się do tego procederu. Trzeba takie przypadki po prostu zgłaszać. Przychodząc dalej – co z żywieniem naszego psiaka? Najbardziej odpowiednią opcją będzie tutaj dieta barf – karma. Jest to najlepsze rozwiązanie dla zwierząt mięsożernych, domowych, czyli na przykład psów i kotów (oraz innych mniejszych zwierząt domowych, jak fretki). Dieta ta jest najbardziej zbliżoną formą jedzenia do tego, które zjadają zwierzęta mięsożerne na wolności. W komponowaniu składników brane są pod uwagę najbliżsi dzicy kuzyni naszych zwierzaków domowych i tak w przypadku na przykład psów – są to wilki. Za pomocą wnikliwej obserwacji zwyczajów tych dużych ssaków opracowano wszystkie jadłospisy BARF.

Generalnie bardzo dużo osób przed podjęciem decyzji o przejściu na karmienie zwierzaków BARFem ma duże obawy przed wieloma niewiadomymi. Najczęściej myślimy, że jest to czasochłonne i trudne to przyswojenia. Nic bardziej mylne. Posiłki dla naszego zwierzaka możemy przygotowywać raz na dwa tygodnie lub raz na tydzień – w zależności od wielkości naszej zamrażarki.