Doskonała imitacja cegły

Cegła to bardzo stary materiał budowlany cieszący się do dziś dużym powodzeniem. Motyw cegły cieszy się również bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów remontujących różnorodne lokale, którzy wprowadzają cegłę do wnętrz. Obecnie cegła jest bardzo chętnie wplatana do nowoczesnych aranżacji i śmiało można powiedzieć, że przeżywa swoisty renesans. Wszystko to za sprawą pojawienia się na rynku materiałów budowlanych płytek ceglanych.

Płytki z cegieł rozbiórkowych

stare cegłyNowoczesne materiały budowlane, których w składach budowlanych jest ogromna ilość pod wieloma postaciami nie zdołały wyprzeć z rynku cegły pozostającej w sferze zainteresowań wielu odbiorców. Zupełnie inaczej ma się sprawa z motywem ceglanego muru we wnętrzach mieszkań, domów i lokali innego przeznaczenia. Tutaj cegła po latach malejącego zainteresowania wkroczyła z wielkim impetem i podbija wyobraźnię projektantów oraz inwestorów. A całe to pozytywne zamieszanie przez stare cegły rozbiórkowe, których los wydawał się przesądzony. Po starannej, ręcznej selekcji wytwarza się z nich znakomite płytki nadające się do użytku wewnętrznego jak i na elewacje zewnętrzne. Mając do dyspozycji ten świetny materiał można stworzyć doskonałej jakości imitacje ceglanych murów z różnych okresów historycznych i różnych miejsc w Polsce czy w Europie. Najlepsi producenci przywiązują ogromną wagę do fachowego podziału swoich produktów wg. wyżej wskazanych kryteriów. Dla przeciętnego odbiorcy największe znaczenie ma jednak kolor dostępnych płytek ze starej cegły rozbiórkowej. Wytwórcy posiadają w swojej ofercie płytki we wszystkich odcieniach barwy żółtej, czerwonej, pomarańczowej oraz płytki białe i czarne. Producenci zaoferowali trzy podstawowe rodzaje płytek ceglanych różniących się wielkością, fakturą i barwą. Klienci najchętniej sięgają po płytki cięte z lica cegły gdyż wyróżniają się bardzo ciekawą, nadszarpniętą zębem czasu fakturą i w pełni oddają wygląd starego muru. Inny rodzaj płytek powstaje przez cięcie cegły ze środka. Otrzymuje się wówczas płytkę o żywej barwie, gładkiej powierzchni ukazującej strukturę cegły. Najmniejsze płytki dużej urody powstają przez cięcie tzw. główek. 

Producenci płytek wytwarzanych ze starych cegieł nie zapominają o detalach niezbędnych do dobrego montażu, oddającego w pełni efekt starych murów. Chodzi głównie o narożniki wycinane z pełnych cegieł. Montaż płytek ciętych z cegły odbywa się za pomocą zaprawy klejowej. Płytki można układać w pewnej odległości od siebie i dystans uzupełniać fugą lub bardzo blisko siebie metodą na styk. Oba warianty mają swoje ciekawe walory wizualne.