Funkcje nowoczesnej maszyny stolarskiej

Sprzęt, który określany jest ogólnie jako maszyna stolarska to bardzo uniwersalne urządzenie. Służy do wielu czynności, zaczynając od cięcia oraz szlifowania, kończąc na heblowaniu oraz robienia krzywizn w drewnie. Funkcje takich maszyn są dość skomplikowane, dlatego warto jest je poznać. Myślę, że profesjonalny stolarz bardzo szybko nauczy się pracować na takim sprzęcie. Wystarczy instrukcja obsługi oraz rada kogoś, kto ma doświadczenie z maszynami stolarskimi. Taką osobą jestem ja.

Maszyna stolarska i jej funkcje

nowoczesna maszyna stolarskaZaczynając od najprostszych funkcji można wymienić dociskanie kawałków drewna. Działa to trochę jak imadło, jednak nie powoduje wgłębień. Nowoczesna maszyna stolarska umożliwia nam bardzo dokładne cięcie, nawet po łuku. Można na niej wycinać dość skomplikowane wzory przy pomocy komputera i specjalnego oprogramowania. Wkładasz kawałek drewna, a maszyna pobiera jego wymiary. W programie graficznym pokazuje Ci się ten sam kawałek, a Ty zaznaczasz, gdzie będzie przechodzić piła. Na animacji komputerowej zobaczysz, jak drewno zostanie pocięte. Możesz także zaznaczyć miejsce, które będzie szlifowane lub heblowane. Tego typu maszyny są wykorzystywane do robienia bardzo skomplikowanych mebli i figur. Kilkoma ruchami kursora możesz wygiąć drewno za pomocą natrysku z gorącej pary wodnej. Dzięki temu wiesz, że drewno nie pęknie podczas tego procesu. Na maszynie możesz ustalić, jaki kolor będzie miała dana rzecz. Tak naprawdę Twoim obowiązkiem jest tylko umieszczenie materiału, na którym maszyna będzie pracować. Resztę robisz poprzez komputer i oprogramowanie. Nie jest to szczególnie trudne. Wystarczy poświęcić dzień lub dwa na naukę wszystkich funkcji. Niektóre elementy możesz produkować seryjnie na maszynie. Wydajność zależy od tego, jak wyglądają części. Zazwyczaj im są mniejsze, tym szybciej produkuje się je. Maszyna pracuje niezwykle dokładnie. Ma wszystkie funkcje zwiększające Twój poziom bezpieczeństwa. Możesz spokojnie pracować, bez obaw o własne zdrowe czy życie.

Takie maszyny nie są czymś niespotykanym w polskich warsztatach stolarskich. Dzięki dotacjom wielu stolarzy zakupiło ten sprzęt, znacznie przyśpieszając swoją pracę. W ówczesnych czasach bardzo liczy się wydajność pracy. Dzięki temu, ze maszyna jest zaawansowana technicznie można szybko pracować. W przypadku jakiejś usterki szybko przyjeżdża serwis, który naprawia dany element. Podczas zakupu takiej maszyny stolarskiej otrzymujesz od razu ubezpieczenie od wszelkich usterek mechanicznych oraz elektrycznych.