Gdzie iść na studia po ukończonym technikum?

Będąc w młodym wieku ciężko jest zdecydować w jakim zawodzie chcemy w przyszłości pracować. Wiele rzeczy może się przecież w trakcie zmienić, a my dopiero możemy być na etapie szukania tego, co nas pasjonuje. Pamiętajmy jednak, że wybór profilu w technikum nie jest wyrokiem i nie oznacza, że później możemy iść tylko na te studia, które są kontynuacją rozpoczętej nauki w danej dziedzinie.

Wybór studiów po technikum

jakie studia wybrać po technikumBędąc na profilu hotelarskim, czy informatycznym w technikum nie oznacza to, że nie możemy później iść na studia o kierunku humanistycznym. Wiele osób w swoim życiu zmieniło koncepcję w trakcie nauki w liceum czy też właśnie w technikum i nie jest to nic niespotykanego. Jeżeli jednak interesują nas humanistyczne kierunki studiów musimy pamiętać o tym, aby dowiedzieć się, jakie przedmioty z matury są wymagane do tego, aby dostać się na nasz wymarzony kierunek. Są to oczywiście przedmioty zdawane w wersji rozszerzonej, ale zaległości możemy zawsze nadrobić kursami maturalnymi, korkami, lub po prostu, robiąc sobie rok przerwy na co również decyduje się wiele osób i co również nie jest niczym złym, a często bywa wręcz zbawiennym ponieważ robiąc sobie przerwę po technikum możemy dany rok wykorzystać na nadrobienie zaległości i jednocześnie jeszcze raz przemyśleć sobie to, jakie studia wybrać po technikum aby być zadowolonym. Jeżeli jednak po ukończeniu klasy o danym profilu dalej chcemy się szkolić w tej ścieżce wówczas wystarczy wyszukać informacji o tym, jakie studia nas jeszcze bardziej rozwiną. Na przykład osoby, które ukończyły profil informatyczny mogą dalej się szkolić idąc na informatykę, elektronikę, automatykę i robotykę, czy na przykład na studia informatyczne które jednocześnie uczą grafiki komputerowej. Jeżeli jednocześnie naszą pasją jest tworzenie i rysowanie taki kierunek studiów może być niesłychanie satysfakcjonujący. Z kolei będąc po technikum o profilu przykładowo fryzjerskim można wybrać się na studia związane z dietetyką możemy kontynuować naukę na studiach o kierunku dietetyki lub wybrać się na podobne, które uzupełnią naszą wiedzę i poszerzą kwalifikacje, jak na przykład inżynier biotechnologii.

Tak naprawdę bez względu na to, czy jesteśmy w liceum, czy technikum możemy iść na studia, jakie tylko chcemy. Najważniejsza jest tutaj matura i to, aby uzyskać dobre wyniki z przedmiotów, które są brane pod uwagę na danym kierunku studiów. Jeżeli natomiast nasz kierunek w technikum jest dla nas satysfakcjonujący i chcemy tą drogą podążać dalej wówczas możemy iść na studia o tej samej tematyce lub właśnie podobnej, która będzie się uzupełniać z posiadaną już przez nas wiedzą.