Gitary 1/8, 1/2, 4/4 – jaki rozmiar wybrać?

Wiele dzieci już od najmłodszych lat wie w którym kierunku chciałoby rozwijać swoje talenty. Często jest to aktorstwo, malarstwo lub muzyka. Większość z obecnych wielkich wirtuozów zaczęło swoją przygodę z muzyką od najmłodszych lat dzieciństwa, dlatego nie powinno się odkładać dziecku rozwijania talentów na później. To właśnie młode dzieci najszybciej chłoną wiedzę, a także w niesamowicie szybkim tempie zdobywają i rozwijają umiejętności.

Gitara 1/2 dla dziecka

praktyczna gitara 1/2Jeśli dziecko przejawia zainteresowanie gry na gitarze, warto znaleźć mu odpowiedniego nauczyciela, który pokazałby mu tajniki poprawnego wydobywania dźwięku. Na sam początek nauki można wypożyczyć instrument — w końcu dzieci często miewają tysiące pomysłów na minutę i w każdej chwili może się znużyć nauką. Nie ma w tym nic złego, ponieważ dzieciństwo jest właśnie czasem przeznaczonym na to, by odkrywać swoje talenty, zainteresowania i pasje. Podczas, gdy maluch nadal wykazuje znacznie zainteresowanie gitarą, warto kupić mu jego pierwszą, własną. Duża, przeznaczona dla dorosłych gitara może okazać się nietrafiona. Wielkość gitary powinno się dostosować do wzrostu oraz rozstawu palców muzyka. Im większa gitara tym szerszy gryf ma, co może znacznie utrudniać lub nawet uniemożliwiać złapanie niektórych chwytów osobom o mniejszych dłoniach. Sklepy muzyczne w swojej ofercie posiadają gitary różnych rozmiarów, od 1/8 przeznaczonej dla najmniejszych dzieci, poprzez 1/2, na 4/4 i gitarach dla dorosłych kończąc. Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym będzie najbardziej praktyczna gitara 1/2. To właśnie w tym wieku najczęściej młodzież odkrywa swoje talenty, jest zainteresowana poznawaniem nowych rzeczy. Aby określić precyzyjniej, gitara w rozmiarze 1/2 jest przeznaczona dla muzyków o wzroście od 115 do 135 cm i rozstawie palców u lewej dłoni ok. 16-18 cm. Naukę gry na gitarze najlepiej rozpocząć od gitary klasycznej lub akustycznej. To te rodzaje gitar są produkowane w rozmiarach przeznaczonych dla dzieci. Gitary basowe i elektryczne również występują w różnych rozmiarach, ale ich wybór nie jest aż tak szeroki jak w przypadku akustyków i klasyków. 

Wybór rozmiaru gitary dla dziecka najlepiej zacząć od zmierzenia wzrostu pociechy oraz rozstawu palców jego dłoni. Następnie warto udać się do profesjonalnego sklepu muzycznego, w którym każdy instrument można złapać w rękę i spróbować na nim zagrać — najlepiej właśnie w taki sposób dopasować model idealny dla siebie. Dobrze jest również spytać o poradę muzyków lub sprzedawców gitar, którzy z pewnością pomogą w doborze najlepszego instrumentu.