Inteligentne nawadnianie ogrodu

Każdy właściciel nawet niewielkiego ogródka zdaje sobie sprawę z tego, że nawadnianie go jest koniecznością. Nie warto zdawać się na opady atmosferyczne, ponieważ najczęściej są one nieregularne, chwilami zbyt intensywne lub zbyt skąpe, innymi słowy nie zaspokajają potrzeb uprawianych przez nas roślin czy zapotrzebowania na wodę naszych trawników. Podlewanie zatem to sprawa ważna, o ile chcemy cieszyć się intensywną zielenią w ogrodzie.

Automatyczne systemy nawadniające

nowoczesne instalacje nawadniająceJak i kiedy podlewać trawę i rośliny w ogrodzie? Najlepszym czasem na podlewanie roślin ogrodowych czy zraszanie trawników są godziny nocne i wczesne poranki. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze: ciśnienie wody w instalacji w takich godzinach jest na maksymalnym poziomie, dlatego podlewanie jest dużo sprawniejsze. Po drugie, co ważniejsze: parowanie wody z gruntu jest znikome. Ziemia po kilku godzinach po zachodzie słońca zdąży się już wystarczająco wychłodzić, aby nie tracić niepotrzebnie dostarczanej przez nas wody. Tym sposobem nocne podlewanie jest najbardziej skuteczne i najbardziej oszczędne jednocześnie. Tutaj jednak pojawia się problem: komu będzie się chciało wstawać w środku nocy, żeby zająć się podlewaniem ogrodu? Jest na to dużo wygodniejszy sposób, który nie będzie wymagał od nas pobudek o nieludzkich godzinach. Dużo wygodniej będzie zaplanować w ogrodzie automatyczny system nawadniający, który zajmie się podlewaniem w naszym imieniu i zgodnie z naszymi instrukcjami. Brzmi ciekawie? Nowoczesne instalacje nawadniające sprawdzą się w każdym ogrodzie, dużym i niewielkim, zarówno przy podlewaniu trawników, jak i rabat kwiatowych, skalniaków, bylin, sadów owocowych czy ogródków warzywnych. Nowoczesne instalacje nawadniające to sieć rurek rozprowadzających wodę na całej powierzchni ogrodu, zakończonych odpowiednimi końcówkami. Mogą to być zraszacze (w przypadku trawników) lub linie kroplujące (dla roślin nie lubiących zraszania). Programator sterujący pracą całego systemu pozwala zaplanować konkretne godziny, a nawet dni tygodnia, w których będzie odbywało się podlewanie, oddzielnie dla każdej sekcji ogrodu.

Takie rozwiązanie pozwoli nam na ogromną oszczędność czasu. Podlewanie ogrodu nie będzie już więcej zaprzątało głowy, rośliny i trawniki zyskają natomiast stały i regularny dopływ wody niezbędnej do wzrostu. Nie grozi im także przelanie, ponieważ system nawadniający można dodatkowo wyposażyć w czujniki wilgoci (mierzące stopień wilgotności gleby) oraz w czujniki deszczu, które pozwolą uniknąć podlewania w razie opadów.