Jak dobrać odpowiedni wentylator łazienkowy?

Przed zakupem najbardziej właściwego wentylatora, najsampierw powinno się zrobić szerokie rozeznanie na ten temat. Dzięki nawet podstawowej wiedzy będzie można zakupić odpowiedni produkt, który doskonale spełni swoje zadanie.

Właściwa charakteryzacja wentylatorów

wentylator wyciągowyOd wydajności wentylatora zależy przede wszystkim komfort w pomieszczeniu, czyli konkretnie to, jak szybko wentylator wyciągnie z łazienki parę czy brzydki zapach. Zaleca się więc, aby wydajność takiego wentylatora była co najmniej trzykrotnie większa, niż objętość łazienki. Można ją wyliczyć w prosty sposób, poprzez pomnożenie powierzchni łazienki oraz jej wysokość. Istotna jest również konkretna średnica kanału wentylacyjnego. Podczas wyboru powinno się zwrócić na to uwagę, jednakże w większości przypadków przypadają otwory o średnicach 100 mm, 120 mm lub 150 mm. Zazwyczaj w nazwie danego wentylatora znajduje się oznaczenie liczbowe, które od razu informuje nas do jakiej średnicy otwory przeznaczony jest dany wentylator. Przede wszystkim istotne jest konkretne miejsce montażu wentylatorów łazienkowych. Praktycznie wszystkie te przedmioty znaleźć można z montażem ściennym. Poza tym, coraz częściej konsumenci wybierają wentylatory, które montowane są również na suficie – tutaj wybór jest dowolny i w zupełności indywidualny. Bardzo ważną kwestią dotyczącą montażu wentylatora jest to, czy zaplanowano umiejscowienie go nad kabiną prysznicową czy w innym miejscu, w którym istnieje niebezpieczeństwo polania wentylatora wodą. W takim przypadku powinno się zamontować wentylator 12V z tzw. bezpiecznym napięciem. Do montażu takiego wentylatora konieczne jest zastosowanie transformatora. Nad wanną lub kabiną doskonale nada się również wentylator wyciągowy. Zasilane są energią elektryczną i charakteryzują się dużą wydajnością. Wentylatory montuje się w samym kanale wentylacyjnym. Istnieją na rynku także różne typy takowych wentylatorów, więc bez większego problemu będzie można dobrać konkretny model do danej łazienki. Montowane są zarówno na ścianie, jak i na suficie. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma kanału wentylacyjnego, to swobodnie można zainstalować specjalny typ wentylatora ścienno-okiennego, który posiada dodatkową kratkę wentylacyjną z siatką zabezpieczającą przed przedostawaniem się do środka owadów.

Sprawna wentylacja powinna dostarczyć świeże oraz zewnętrzne powietrze, a zużyte usuwać na zewnątrz. Jeżeli system wentylacyjny nie został wykonany, wówczas może dochodzić do niekontrolowanego przepływu powietrza, bądź jego całkowitemu zanikowi.