Jak skutecznie osuszyć mokre mury?

Podczas budowy domu każdy następujący po sobie etap jest bardzo ważny, a dla powodzenia całości warto przyłożyć się do poszczególnych składowych. Są jednak sprawy, o które warto zadbać w szczególności, ponieważ ewentualne późniejsze naprawy błędów mogą być skomplikowane. Do prac, na których nie warto oszczędzać należy wykonanie solidnej hydroizolacji budynku. Ma ona za zadanie chronić dom przed działaniem wody (zarówno opadowej, jak i gruntowej) i wilgoci.

Nowoczesna i skuteczna iniekcja krystaliczna

skuteczne osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznejHydroizolacja budynku to bardzo ważny etap każdej budowy, choć nie zawsze tak było. Zdarza się, że w starych domach izolacja pozioma nie była wykonywana, lub też nie poświęcano jej zbyt dużej uwagi. Skutki takiego postępowanie są opłakane, ponieważ w temacie hydroizolacji każda fuszerka prędzej czy później da o sobie znać, a naprawy w tym temacie bywają skomplikowane. Wilgoć pojawiająca się na ścianach w domu może mieć różne przyczyny, jednak tą główną jest właśnie nieskuteczne zabezpieczenie murów przed działaniem wody. Jeśli izolacja pozioma (czyli ta dotycząca ławy fundamentowej) nie jest wykonana poprawnie i nie spełnia swojej funkcji, lub też nie ma jej wcale, w szybkim czasie mury zaczną podciągać kapilarnie wodę. Woda w ścianach będzie wędrowała coraz wyżej i w niedługim czasie pojawią się w domu nieestetyczne wykwity. Tworząca się na mokrych ścianach pleśń nie wpływa korzystnie na komfort życia mieszkańców, stanowi natomiast zagrożenie dla zdrowia. Jedynym wyjściem jest odbudowanie hydroizolacji w budynku poprzez stworzenie bariery dla podciąganej wody. W takiej sytuacji sprawdzi się skuteczne osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej. Jest to sposób znany od lat, sprawdzony, nieskomplikowany, ale przede wszystkim pewny. Nie wymaga też wstępnego osuszania murów, ani innych zabiegów przygotowawczych. Skuteczne osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej nie narusza konstrukcji budynku, nie ma mowy o podcinaniu murów itp. Sposób ten wykorzystuje reakcje użytych w nim związków chemicznych, dzięki którym w murze tworzy się szczelna bariera dla podciąganej wody.

Nawiercanie otworów w murze, do których wprowadzany jest roztwór krystalizujący nie jest skomplikowane. Otwory te powinny mieć około 1 – 2 cm średnicy, głębokość mniej więcej 3/4 grubości muru. Otwory wierci się w jednej linii, równolegle do podłogi pod niewielkim kątem, aby możliwe było wprowadzenie roztworu. Do każdego otworu wprowadzamy najpierw około pół litra wody. Zwilżenie muru ułatwia proces krystalizacji. Zaraz potem za pomocą specjalnych lejków umieszcza się płyn roboczy i zaślepia otwory zaprawą. Już po kilku dniach w ścianach powstaje skuteczna i trwała bariera dla wody.