Jak wiele możemy zyskać dzieki technologii Thunderbolt?

 

Technologia Thunderbolt po raz pierwszy została zaprezentowana w 2009 roku jako wspólny efekt współpracy między Intelem a Apple. Rewolucyjna metoda przesyłania danych umożliwiała ich transfer niespotykaną dotąd szybkością. Obecnie, Thunderbolt doczekał sie 3 generacji kabli i portów. Sam producent określa to jako „Jedno złącze, nieograniczone możliwości” i trudno się z tym nie zgodzić. Jakie są zalety Thunderbolt?

Jeden kabel Thunderbolt – miliony możliwości

thunderbolt kabelChyba każdy, nawet ktoś nie zainteresowany informatyką czy technologią ogólnie, zauważył, że obecnie w kwesti złącz i portów panuje jeden wielki bałagan. Złącza Lightning wykorzystywane są w iPhone’ach, USB-C w nowszych telefonach z system Android, strsze z nich pracują w oparciu o micro usb. Akcesoria do komputerów, zazwyczaj wykorzystują klasyczne USB-A, wywietlacze HDMI lub VGA i mozna by tak wymieniać dalej.. Thunderbolt to rozwiązuje te problemy. W teorii, jeden rodzaj złącza i kabla aby podłączyc cokolwiek do naszego komputera. Nie tylko uporządkowywuje to bałagan w złączach ale również polepsza osiągi dotychczasowych rozwiązań. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, szybkość. Technologia ta jest 8 razy szybsza niż popularne USB 3.0.  Umożliwia to transfer danych na poziomie 40 Gbit/s lub 100Gbit/s jeśli mówimy o transferze przez światłowód. Dla przeciętnego Kowalskiego te liczby moga nie mieć większego znaczenia, jednakże dla profesjonalistów, którzy na codzień pracują z ogromnymi plikami (na przykład w branży wideo) taka technolgia to niemalże zdefiniowanie pracy na nowo. Wszsytko dzieje sie szybciej, czasy oczekiwania na transfer czy renderowanie spadają. Wszystko co do tej pory robili, robią kilkukrotnie szybciej. To jednak nie wszystko, najlepszą cechą jest możliwość jednoczesnego przesyłania danych oraz obrazu do dwoóch monitorów w jakości 4K oraz częstotliwości 60Hz. To sprawia, że technologia ta jest tak pożądana i kosztowna. Obsługujący technologie Thunderbolt kabel to często wydatek kilkukrotnie przewyższający standardowy kabel USB lub HDMI.

To własnie dzięki technologii opracowywanej przez Intel, mogą powstawać wspaniałe stacje robocze, które jednym złączem łączą ze sobą dwa wyświetlacze 4K, duży stacjonarny dysk SSD oraz zewnętrzne karty graficzne. To otwiera zupełnie nowe możliwości w kwestii modułowości stacji roboczych, oraz wydaje się nie ocenionym komfortem dla proefesjonalistów. Pozozstaje tylko mieć nadzieje, że coraz więcej komputerów i akcesoriów zacznie obsługiwać tak kompleksowe i komfortowe standardy.