Jak wygląda regeneracja silnika w aucie?

Obecnie używane w pojazdach osobowych silniki oparte są w dużej mierze na działaniu elektryczności. Pozwala im to osiągać znacznie większą wydajność niż w przypadku typowych silników spalinowych. Z drugiej jednak strony tego typu silniki są bardziej podatne na usterki, szczególnie te związane z przepalaniem ich elektrycznych podzespołów.

Jak regeneruje się silniki elektryczne

regeneracja silników elektrycznychSilnik, tak jak każda inna cześć mechaniczna z czasem ulega zużyciu i jest to w pełni naturalny proces. Co więcej, dotyczy on również tych silników, które są oparte na elektryczności. Takie silniki są obecnie bardzo popularne głównie przez wzgląd na to, że zużywają mniej paliwa a tym samym – emitują znacznie mniej zanieczyszczeń do środowiska. Z drugiej jednak strony, w tego typu właśnie silnikach najczęściej dochodzi do powstawania usterek obniżających ich wydajność. Najczęstszą usterką w przypadku tych silników jest przepalenie uzwojenia, a jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest regeneracja silników elektrycznych. Aby wyjaśnić na czym polega ten proces, warto opisać, czym właściwie jest uzwojenie, odpowiadające za spadek wydajności silników elektrycznych. Otóż jest to tak naprawdę cienki drut, przebiegający w poprzek silnika elektrycznego – jego rolą jest doprowadzenie elektryczności do wszystkich podzespołów silnika elektrycznego. Po pewnym czasie, szczególnie gdy dany samochód jest używany intensywnie, może dojść do przepalenia uzwojenia. Aby usnąć tą usterkę, zregenerować silnik i przywrócić jego dawną wydajność, po prostu wymienia się ten drut na nowy. Wbrew pozorom nie jest to zadaniem łatwym i powinno być to wykonywane jedyne w profesjonalnych warsztatach. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że uzwojenie jest bardzo delikatną częścią, która ma dostęp do wszystkich podzespołów w silniku. Jeżeli nie zachowamy zbyt dużej dokładności i ostrożności regenerując silnik, możemy po prostu wyrwać uzwojenie, uszkadzając tym samym wszystkie ważne podzespoły silnika. Tymczasem doświadczeni serwisanci regenerują silniki elektryczne z zachowaniem dużej ostrożności, oraz wykorzystując do tego sprzęt i narzędzia, umożliwiające wykonanie tej naprawy w pełni bezpieczny sposób. Dzięki temu podczas demontażu uzwojenia, nie dochodzi do innych, poważniejszych uszkodzeń w obrębie silnika.

Silnik z czasem zużywa się i traci swoją wydajność, podobnie jak każda inna część mechaniczna. Dlatego po pewnym czasie, może on wymagać regeneracji. Powinna ona być przeprowadzona jedynie przez profesjonalistów, którzy podczas naprawy usterki silnika, nie doprowadzą do poważniejszych uszkodzeń.