Jak wygląda wywóz śmieci z Krakowa

Segregacja opadów jest procesem, który przyczynił się do znaczącej poprawy stanu zdrowia w naszym kraju. Mieszkańcy, obawiając się mandatów, ochocza zaczęli segregować odpady, dzięki czemu coraz mniej odpadów trafia do pieców. Na podstawie Krakowa prześledzimy cały proces od wywozu śmieci do ich przetworzenia.

Co dzieje się z odpadami po ich wywozie z Krakowa

wywóz śmieci z KrakowaOd kilku lat palenie w piecach odpadami jest surowo wzbronione. Miasto Kraków, mające zdecydowanie największy problem z jakością powietrza na terenie kraju, podchodzi do tego tematu najbardziej restrykcyjnie. Służby porządkowe reagują na każdy przypadek złamanie nowego prawa, a konsekwencje to bardzo wysokie mandaty. W sprawdzeniu czym palą mieszkańcy, pomagają już nie tylko sąsiedzi, ale również drony, wyposażone w specjalne czujniki. Podlatują one do kominów, a specjalne czujniki mierzą zawartość dopuszczalnych, szkodliwych substancji. Zniechęceni do tego typu zachowań mieszkańcy z dużym zapałem zabrali się do segregowania odpadów. Po uzupełnieniu różnych rodzajów worków przypisanymi do nich śmieciami, mieszkańcy przygotowują się na  wywóz śmieci z Krakowa, który następuje według ustalonych wcześniej terminów. Zazwyczaj odbywa się to kilka razy w tygodniu, a zajmują się tym firmy, które wygrały przeprowadzane przez miasto przetargi. Odbiór posegregowanych śmieci odbywa się najczęściej w godzinach porannych, a następnie odpady są przewożone na jeden z kilku przygotowanych wysypisk śmieci. Nie są one jednak, tak jak we wcześniejszych latach, wrzucane bez większego porządku na jedną stertę. Odpady, w zależności od ich rodzaju, są przepuszczane przez odpowiednie maszyny, kontrolowane przez wyszkolonego pracownika. Są one tam poddawane odpowiedniej obróbce mechanicznej i termicznej, w wyniku czego zmieniają się w niewielkich rozmiarów kostki w kształcie prostopadłościanu. Następnie układane są przez pracowników w według odpowiedniego planu. Dzięki takiej formie segregacji, odpady zajmują dużo mniej miejsca, co pozwala zgromadzić większa ich ilość.

Śmieci w takiej formie są odbierane przez firmy zajmujące się ich przetworzeniem. W zależności od ich rodzaju, są z nich tworzone nowe opakowania, butelki czy inne produkty. Znaczącą część śmieci udaje się bez problemu przetworzyć, z czego chętnie korzystają producenci, mogący zaoszczędzić na zakupie nowych materiałów do produkcji. Cały proces kończy się kiedy wszystkie nadające się odpady zostaną przetworzone, a na wysypiska przyjedzie nowa ładunek posegregowanych odpadów.