Jak założyć trawnik w ogrodzie?

Soczyście zielony trawnik to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Choć może się wydawać, że trawnik jest najmniej wymagającym elementem ogrodu, w praktyce bardzo często zdarza się, że nie jesteśmy w pełni zadowoleni z wyglądu naszej murawy. Szpecące łyse placki, trawnik porośnięty chwastami, wysuszone pola czy nierówności utrudniające koszenie i codzienne użytkowanie, to jedne z najczęstszych problemów z przydomowymi trawnikami. Warto zatem przyjrzeć się bliżej zakładaniu i pielęgnacji trawników.

Zakładanie trawnika – praktyczne porady

tradycyjne zakładanie trawnikówCo zrobić, aby nasz trawnik cieszył oko i był powodem do zazdrości sąsiadów? Niestety trawa nie zawsze jest ozdobą, czasem straszy swoim nieatrakcyjnym wyglądem. Aby trawnik dobrze się prezentował i był przyjemny w użytkowaniu, warto przyjrzeć się bliżej już samym początkom, czyli jego zakładaniu. Tradycyjne zakładanie trawników obejmuje zarówno trawy z siewu, jak i te rozkładane z rolki. Te dwa sposoby zakładania trawnika różnią się przede wszystkim czasem oczekiwania na efekt końcowy. W przypadku trawy z rolki, zyskujemy od razu gotową do użytku murawę. Również okres zakładania nowego trawnika różni się w przypadku wysiewania trawy i rozkładania darni z rolki. Do wysiewu najlepiej przystąpić wiosną, kiedy temperatura wzrośnie przynajmniej o 10 stopni, nie jest jednak jeszcze gorąco, jest natomiast wystarczająco wilgotno. Najlepszy czas to przełom kwietnia i maja. Trawę można wysiewać także późnym latem, pod koniec sierpnia i z początkiem września, kiedy miną już letnie upały. Nasiona trawy są bardzo wrażliwe na suszę i nawet jednodniowy brak odpowiedniej wilgotności może spowodować ich obumarcie. Dlatego właśnie przez pierwsze kilka dni od siewu warto delikatnie (aby nie wypłukać nasion) zraszać trawnik nawet kilka razy dziennie. W zależności od gatunku, pierwsze nasiona powinny zacząć kiełkować już po 10 – 14 dniach. Tradycyjne zakładanie trawników z rolki możliwe jest nawet późną jesienią (listopad), ponieważ darń jest dużo bardziej odporna na przymrozki.

Pamiętajmy, że trawnik powinien być ostatnim elementem, jaki stworzymy w naszym ogrodzie. Kiełkujące nasiona i delikatne młode źdźbła trawy są bardzo wrażliwe na nacisk i w łatwy sposób mogą zostać zniszczone. Dlatego sadzenie roślin, wykładanie ścieżek, alejek, montowanie instalacji nawadniającej itp. powinno poprzedzać założenie trawnika. Nie zapominajmy również, że rodzaj trawnika warto dopasować do warunków na działce. Producenci oferują nam różne rodzaje traw w zależności od nasłonecznienia i wilgotności gleby.