Jak zwiększyć wydajności instalacji ppoż?

Budynki czy też różnego rodzaju obiekty budowlane, które nie mają możliwości 0odlaczenia do miejskich systemów hydrantowych, muszą założyć tak zwana pompownie ppoż. Jest to pomieszczenie, w którym ekipy strażackie będą mogły znaleźć odpowiednie zawroty, do których będą mogły podłączyć sprzęt gaśniczy. Należy jednak pamiętać, że wymaga to odpowiedniego dostosowania sieci wodociągowej pod względem ciśnienia.

Do czego służą hydroforowe zestawy ppoż?

zestaw hydroforowy ppożKażdy obiekt użyteczności publicznej, zanim zostanie dopuszczony do budowy, musi spełnić pewne określone wymogi pod kątem bezpieczeństwa ppoż. Jednym z surowiej przestrzeganych jest odpowiednia odległość do miejskich hydrantów. Jeżeli jest ona zbyt duża, w danym obiekcie powinna znajdować się pompownia ppoż, czyli pomieszczenie, w którym ekipy strażackie będą mogły podłączyć sprzęt. Aby jednak pompownia mogła spełnić pewne określone wymogi, znajdujące się w nich zawroty wody muszą być odpowiednio dostosowane, w szczególności pod kątem ciśnienia. W przypadku gdy ciśnienie jest zbyt niskie, warto wyposażyć się w zestaw hydroforowy ppoż. Taki zestaw składa się z kilku pomp, które montuje się w celach wyregulowania przepływu ciśnienia wody do poziomu, który umożliwi korzystanie z hydrantów w celach gaśniczych. Wszystkie pompy, składające się na ten zestaw, są takich są samych rozmiarów i połączone są ze sobą za pomocą odpowiedniej wysokojakościowej armatury. Jest to bardzo ważne, aby pompy mogły wytrzymać pracę w tak trudnych warunkach. Dlatego też bardzo ważna jest również jakość wykonania pomp – najlepiej by były one wykonane z wysokojakościowych profili stalowych nośnych. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że muszą one znosić nie tylko bardzo wysokie cienienie podczas pracy, ale także wysokie temperatury związane z wybuchem pożaru. W zależności od tego, do jak wysokiego poziomu należy podnieść ciśnienia w instalacji, aby spełniała ona wymogi instalacji ppoż. zestaw hydroforowy może być różnie zbudowany. Może różnic się ilością pomp, ich wielkością oraz wieloma innymi czynnikami. Ważeń także by zestaw był wyposażony w regulator, wyposażony w mikroprocesor, który umożliwi znacznie wygodniejsze i sprawniejsze regulowanie pracy całego zestawu. Tylko wtedy korzystanie z danego zestawu realnie zwiększy bezpieczeństwo ppoż w danym budynku.

Dbanie o odpowiedni poziom bezpieczeństwa ppoż jest obowiązkiem każdego zarządcy budynku użyteczności publicznej. Dlatego też tak ważne jest, aby Day budynek był wyposażony w instalacje, która umożliwi podłączenie sprzętu gaśniczego. W niektórych przypadkach konieczne może być podniesienie ciśnienia przepływu w danej instalacji.