Jakie wybrać ogłowie dla kucyka?

Zastanawiając się nad kupnem właściwego sprzętu dla kucyka, prawdopodobne jest, że uczyć będą się na nim jeździć osoby początkujące, a w szczególności dzieci. Warto zatem zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy, wybierając odpowiednio dopasowane produkty. Podstawą, która umożliwi kontrolowanie zwierzęcia, jest zakup ogłowia. W większości przypadków w sklepach można je znaleźć kompletne, dlatego nie ma potrzeby dobierania osobnych komponentów. Niemniej jednak wciąż trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw.

Ogłowie na kucyka – co warto wiedzieć?

dopasowane ogłowie na kucykaJak już wiadomo, ogłowie odpowiada za prawidłowe prowadzenie konia. Składa się ono z trzech głównych części, czyli paska podgardlanego, chrapnika oraz skośnika. Wszystkie te elementy mają wpływ na komfort zwierzęcia, a tym samym osiągi oraz przyjemność z jazdy. Osoby początkujące nie muszą zagłębiać się w znaczenie i zastosowanie poszczególnych części, gdyż jest to bardziej zalecane osobom zaawansowanym, którzy w siodle spędzają nawet po kilka godzin dziennie. Ci, którzy rozpoczynają swoją przygodę z jeździectwem, wystarczy, że przejrzą oferty sklepów w poszukiwaniu ogłowia dla kucyków i wśród nich znajdą odpowiednie. Najlepiej, by były one wykonane ze skóry, jednak wówczas nie można zapominać o regularnej konserwacji produktu. Odpowiednio dopasowane ogłowie na kucyka zależy od wielkości głowy zwierzęcia, a także jego temperamentu i doświadczenia jeźdźca. Zaleca się, aby pasek podgardlany nie był zbyt ciasno zapięty – odstęp między nim a policzkiem odmierza się palcami i powinien wynosić około 4 palców. Natomiast chrapnik poleca się zapiąć tak, by między kością nosową zwierzęcia pozostał nie mniej niż 1 palec odstępu. Ostatnia z części, czyli skośnik powinien być umieszczony w taki sposób, aby między nim a kością nosową również pozostał 1 palec odstępu. W miarę poprawy umiejętności jeździectwa, gotowe zestawy ogłowia będzie można tworzyć samodzielnie, dobierając odpowiednie rodzaje, chociażby chrapników, których jest bardzo dużo.

Nie należy lekceważyć właściwego dopasowania ogłowia, gdyż każdy dyskomfort wywołany tym elementem wyposażenia będzie wpływał na jakość jazdy. To ważne, by osoba początkująca nie zraziła się do jeździectwa przez taki drobiazg. Źle dobrane ogłowie może sprawiać zwierzęciu trudności w oddychaniu, ograniczy również jego ruchy żuchwą, a także zaburzy działanie kiełzna i innych elementów osprzętu. Warto kupować ogłowia w sklepach, które dysponują szerokim asortymentem produktów o różnych rozmiarach.