Kiedy należy udać się do psychologa dziecięcego?

Można powiedzieć, że dziecko jest jeszcze małe i w związku z tym nie powinno mieć żadnych problemów i zmartwień. Takie rozumowanie jest jednak błędne i może wyrządzić wiele krzywdy. Nawet dziecko ma swoje problemy, których być może jeszcze nie potrafi nazwać, ale z pewnością daje sygnały do tego, by odwiedzić psychologa dziecięcego.

Dobry czas na wizytę u psychologa dziecięcego

psycholog dziecięcy poznańDzieci nie potrafią rozpoznać swoich emocji, ani często zachowywać się adekwatnie do danej sytuacji – złoszczą się kiedy tak naprawdę są smutne, albo cichną i są przestraszone, kiedy są złe. Wszystko to dlatego, że same jeszcze nie rozumieją do końca świata, emocji innych ludzi i przede wszystkim swoich emocji. Jeżeli jednak rodzic zauważy u swojego dziecka zachowanie, którego nie potrafi zrozumieć, albo są to zachowania niepokojące, to jego obowiązkiem jest je zauważyć i pokierować nimi w odpowiednią stronę. Czasami jednak rodzicielska troska nie wystarcza. Niekiedy rodzice nie potrafią ani powiedzieć co akurat w danej chwili dolega dziecku, ani też nie potrafią mu pomóc. Przyczyn mylnego i niezrozumiałego dla otoczenia zachowania dziecka może być bardzo wiele. Wtedy z zadaniem umiejętnego rozczytania tych emocji należy zgłosić się do psychologa dziecięcego. Trzeba przyjąć zasadę, że im wcześniej, tym lepiej. Problemy w psychice dziecka mogą bowiem się nawarstwiać i rozwijać, a gdy nikt nad nimi nie pracuje, mogą prowadzić do traumy w przyszłości. Psychologowie dziecięcy lub inni psychoterapeuci są dostępni dla dzieci na terenie całej Polski. Wystarczy tylko rozejrzeć się i podpytać o najlepsze gabinety, w których przyjmuje psycholog dziecięcy Poznań, Warszawa, Kraków to miasta, gdzie istnieje najszczersza baza takich gabinetów terapeutycznych. Wizyta pierwsza to wizyta zapoznawcza, na podstawie której określa się dalszy plan pracy z dzieckiem. Zaburzenia w zachowaniu dziecka można naprawić na wiele sposobów. Można zaproponować dziecku terapię sensoryczną lub behawioralną. Psycholog uzgadnia wszystkie kwestie dotyczące terapii z rodzicem, tak by byli oni na bieżąco z etapami terapii. Rozmowa z rodzicem jest nie mniej ważna dla całej terapii jak z dzieckiem. Rodzic to najważniejsza osoba dla świata dziecka i to ona prowadzi dziecko przez życie w początkowych etapach życia, dlatego ważne by zmienić także u rodzica dane myślenie czy zachowanie.

Do psychologa dziecięcego należy się zgłosić kiedy widzimy wyraźną zmianę w zachowaniu dziecka, które nie wiadomo gdzie ma swoje źródło. Specjalista określi, w jaki sposób pracować z dzieckiem, by w dziecku nie dojrzewały z wiekiem żadne traumy. Ważne jest także zmiana w zachowaniu i myśleniu rodzica.