Kiedy warto zainwestować w rekuperację?

Od jakiegoś czasu bardzo popularnym trendem w budownictwie jest stawianie domów energooszczędnych, a nawet pasywnych. Czym odznacza się dom energooszczędny? Przede wszystkim zmniejszeniem strat ciepła do minimum. Co wiąże się z grubą warstwą izolacji, zarówno ścian jak i dachu. Niezwykle szczelna stolarka okienna to kolejna cecha budynku energooszczędnego. Wszystko po to, aby dom był ekonomiczny i niedrogi w utrzymaniu.

Rekuperacja a oszczędności na ogrzewaniu

montaż rekuperacjaTrend budowy domów energooszczędnych to doskonałe rozwiązanie na przyszłość, ponieważ pozwoli nam na oszczędność zużycia energii i wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł. W praktyce wygląda to tak, że im lepiej zaizolowany dom, tym mniej ciepła z niego ucieka, a co za tym idzie, mniej energii potrzebne jest na jego ogrzanie. Ale szczelny dom ma jedną wadę, a mianowicie utrudnioną wentylację. Wentylacja grawitacyjna w takim domu nie spełnia swojej roli. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, jak ważna dla normalnego funkcjonowania w domu jest sprawna wentylacja. Zużyte powietrze musi zostać usunięte wraz z zanieczyszczeniami i wilgocią, a na jego miejscu musi pojawić się czyste powietrze, rozprowadzane po całym domu. Dlatego też do nowych inwestycji, szczególnie tych z rodzaju energooszczędnych i pasywnych, polecana jest instalacja rekuperacji. Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, odzyskującej ciepło ze zużytego powietrza. Pozwala to na spore oszczędności w sezonie grzewczym, jeszcze większe w połączeniu z wykorzystaniem pompy ciepła, jako źródła ogrzewania. Jeśli chodzi o montaż rekuperacja powinna być zaplanowana już na etapie projektu domu lub wczesnej jego budowy. Pozwoli to na efektywne rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, oraz uniknięcie kolizji z pozostałymi instalacjami. Co prawda rekuperację można zainstalować także w już istniejącym budynku, ale wtedy wiąże się to z poważnymi pracami remontowymi. Rozważając jej montaż rekuperacja sprawdza się idealnie także w przypadku alergików, ponieważ w zależności od rodzaju zamontowanych filtrów, można otrzymać w domu powietrze oczyszczone już z alergenów. Dodatkową zaletą będzie brak wpadających do domu owadów, ponieważ nawet przy zamkniętych oknach do budynku stale dostaje się świeże, przefiltrowane powietrze z zewnątrz.

Jednym słowem, tego rodzaju mechaniczna wentylacja niesie ze sobą niemal same zalety. Oszczędności na ogrzewaniu będą tym większe, im lepiej ocieplony i zaizolowany jest budynek. Jedyną wadą, jaką posiada ten system, są koszty jego instalacji, które jednak będą się zwracać z każdym rokiem. Natomiast komfort świeżego powietrza w domu o każdej porze roku, niezależnie od pogody, jest nieocenioną zaletą.