Kolejny etap budowy hali stalowej

Mam na imię Maciej i jestem kierownikiem na jednej z największych budów odbywających się na terenie naszego miasta. Wczoraj zakończyły się prace związane z wylewanie stóp fundamentowych i od dzisiaj ruszamy z kolejnym etapem, czyli montażem slupów stalowych oraz dźwigarów. Ze względu na to, że teren budowy jest znaczny zdecydowaliśmy się na to, że halę będziemy wznosić metodą kolejnego wykonywania, czyli na terenie będą wznoszone kolejne dźwigary w całości – słupy, podwaliny oraz kratownice dachowe. 

Produkcja elementów hali ze stali 

producent hal stalowychZe względu na to, że nasza firma działa kompleksowo, podpisaliśmy także umowę na produkcję wszystkich stalowych części i ich dostarczenie na plac budowy. Większość prac odbywa się na terenie zakładu prefabrykacji, gdzie mój kolega Andrzej nadzoruje proces wykonawczy. Na podstawie sporządzonej przez jedną z firm architektoniczno – budowlanych dokumentacji projektowej, dział technologów zamienia rysunki na materiał służący do wyprodukowania wszystkich elementów. Polega to na tym, że każdą złożoną z części blachownicę trzeba zamienić na rysunki kolejnych detali. Każda najmniejsza blaszka musi być szczegółowo narysowana w inżynierskim programie graficznym. Rysunki te wykorzystują programiści do napisania specjalnych programów, które wgrywa się do komputerów sterujących maszynami do obróbki stali. Elementy są wycinane laserowo lub za pomocą frezarki, a następnie trafiają na dział montażu. Jako producent hal stalowych zdajemy sobie sprawę z tego, że cały proces jest bardzo istotny. Jakość wykonanych w hali spawów jest ważna, dlatego każdy wykonany element jest poddawany dokładnej kontroli ze strony działu nadzorującego. Jeśli wszystko jest w porządku, element trafia do malowania. W przypadku tej budowy wykonuje się powłokę lakierniczą ze specjalnej farby pęczniejącej pod wpływem wysokiej temperatury, dzięki czemu konstrukcja zyskuje odporność przeciw pożarową. Po nałożeniu i dokładnym wysuszeniu lakieru, elementy były składowane na magazynie, a dzisiaj trafią bezpośrednio na teren budowy i rozpoczniemy montaż. 

Dotarłem na budowę wcześniej niż zawsze, ponieważ chciałem wszystkiego dopilnować. Punktualnie na budowę dotarł dźwig samojezdny oraz ciężarówki z elementami hali – będą one docierały codziennie przez najbliższy tydzień. Brygada pracowników zajmujących się montażem to bardzo wyspecjalizowani w swoich obowiązkach pracownicy (miałem już okazję z nimi współpracować), dlatego jestem przekonany, że kolejny etap prac przebiegnie bardzo sprawnie i bezpiecznie.