Komunikacja i działy marketingowe w firmach

Jedna firma przyjęła mnie ostatnio na stanowisko związane może i nie bezpośrednio z marketingiem, co mnie najbardziej interesowało, ale właśnie miałem zajmować się wszystkim tym czego nie widać od zewnątrz. Czyli chodziło właśnie o komunikację korporacyjną. Wiem, że jest to temat bardzo ciekawy, na którym na pewno nie ma co oszczędzać słów i czynów. Miałem bardzo wyrozumiałego i otwartego na wiele ciekawych pomysłów szefa, który faktycznie podpowiada mi, w którą stronę iść.

Jak działają zespoły komunikacji w firmach?

komunikacja korporacyjnaOstatnio na przykład mieliśmy okazję pracować nad jednym projektem usprawnienia poznawania się nowych pracowników. My jako komunikacja korporacyjna czyli specjalny dział utworzony w firmie wiedzieliśmy, że zadanie to jest bardzo wymagające. Jednak po to się zatrudniałem właśnie tutaj, aby faktycznie móc sprostać temu wszystkiemu. Zdaję sobie sprawę z tego, że komunikacja korporacyjna to temat o wiele bardziej rozległy niż jestem w stanie zawrzeć o tym informację w jednym tekście, dlatego jak faktycznie zainteresowani jesteście tym odłamem marketingu, to na pewno będziecie chcieli się dowiedzieć więcej. Komunikacja korporacyjna nie jest jednak tak popularna w mniejszych firmach może z tego względu, że faktycznie małe przedsiębiorstwa nie do końca mają budżety na takie działania. Sama komunikacja korporacyjna faktycznie jest bardzo wymagająca dla początkujących pracowników, ale faktycznie jak już się w to wgryzie się to na pewno będziecie w stanie bardzo dobrze się odnaleźć przy wykonywaniu codziennych obowiązków. W dzisiejszych czasach jednak mogę powiedzieć, że każdy, kto pracuje w marketingu miał styczność z komunikacją korporacyjną. Jak przyjdzie do zrobienia kartki wielkanocnej wysyłanej klientom, to również my jako zespół za to odpowiadamy. Jak trzeba będzie zrobić jakiś filmik promujący nasze działy i w ogóle pracę u nas to również nasza firma będzie za to odpowiedzialna. Dlatego właśnie wydaje mi się, że na takim stanowisku liczy się przede wszystkim bardzo duża kreatywność i możliwość adaptacji do często bardzo szybko zmieniających się warunków na rynku.

W większości przypadków firmy takie jak nasza, gdzie właśnie pracowałem posiada naprawdę całkiem spore budżety, dlatego nie musimy się przejmować współpracą z agencjami reklamowymi z zewnątrz. Podsumowując to wszystko na pewno jeśli zastanawiacie się nad rolą takich osób w firmie to musicie wiedzieć, że jest ona bardzo ważna. Może z pozoru tego nie widać, ale na pewno z czasem to dostrzeżecie.