Kryteria wyboru folli do oczka wodnego

Zgodnie z prawem budowlanym można bez zezwolenia zbudować oczko wodne o powierzchni do 30 m2. Właściciele większych lub mniejszych ogrodów,  działkowicze, czy  osoby prowadzące zajazdy i hotele chcąc dodać charakteru  swojej własności decydują się na budowę oczka wodnego. Oczka wodne to sztuczne zbiorniki wodne obsadzane roślinnością wodną o charakterze ozdobnym. W wielu przypadkach zbiorniki te są zarybiane dla zwiększenia atrakcyjności. Do budowy tego niewielkiego zbiornika sztucznego wykorzystywana jest najczęściej folia do oczka wodnego.

Szczelność zbiorników wodnych zapewnia folia

folia do oczka wodnegoDo uszczelniania małych sztucznych zbiorników wodnych najczęściej używana jest folia do oczka wodnego. Jest to produkt, który daje się łatwo modelować i dopasowywać do wykopanego kształtu zbiornika. Do oczek wodnych wykorzystywana jest folia najczęściej w kolorze zielonym lub niebieskim aby nadać wodzie jak najbardziej pożądany kolor. Na rynku pojawiły się folie do oczek, które sa nadrukowane wzorami kamyczków lub pisaku, co jeszcze bardziej podnosi walory estetyczne. Są to folie najwyższej jakości o dużej rozciągliwości, co zapobiega pękaniu. Muszą być też dość odporne na urazy mechaniczne aby nie ulegała rozdarciom  i przebiciom przy np. obsadzaniu akwenu roślinnością. Są to folie wielowarstwowe sprzedawane w dużych rozmiarach aby jedną zwartą połacią pokryć całe oczko wodne bez konieczności zgrzewania. Najlepiej unikać zgrzewania folii żeby zmniejszyć ryzyko przecieku i dalszego rozrywania. Najlepsze folie do oczek wodnych to takie, które zapewnią długą żywotność naszej hydrobudowli. Powinny być więc odporne na działanie warunków atmosferycznych takich jak ujemne temperatury, czy promieniowanie ultrafioletowe. Nie mogą też chemicznie oddziaływać  na życie w zbudowanym mini ekosystemie poprzez zatruwanie w procesie rozkładu. Folie wykonywane są z PCV, PVC  lub EPDM w różnych rozmiarach i grubościach. Różnice istnieją również w cenach, które wynikają z posiadanych przez folię parametrów, przedstawionych powyżej.

 Tworząc swoje własne oczko wodne należy się najpierw wykonać projekt, którym należy ująć kształt, wielkość i głębokość oczka wodnego. Trzeba również przemyśleć jakich przedstawicieli flory i fauny tam wprowadzimy. Po sformułowaniu swoich oczekiwań najlepiej udać się bezpośrednio do sprzedawcy folii do oczek wodnych, który na podstawie podanych przez nas parametrów dopasuje odpowiedni jej rodzaj tym bardziej, że rynek obfituje w różnego rodzaju folie do oczek wodnych.