Łączenie kawałków tkaniny

Łączenie dwóch kawałków jest możliwe dzięki zastosowaniu suwaka. Najczęściej jest to element występujący z guzikami, lub jako alternatywa. Popularne ekspresy składają się z dwóch rzędów ząbków – plastikowych lub metalowych. Są one ustawione w taki sposób, by zaciągnięcie elementu spowodowało wchodzenie ząbków wolne miejsca po przeciwnej stronie. W sprzedaży występuje wiele rodzajów ekspresów. Różnią się między sobą długością, szerokością i materiałem, z którego wykonane są ich ząbki. 

W jakich postaciach występują zamki błyskawiczne?

producent zamków błyskawicznych do odzieżyPasmanterie mają w swoich ofertach przeróżne suwaki. Każdy producent zamków błyskawicznych do odzieży dba o to, by był wykonany estetycznie i z wyróżniał się wysoką wytrzymałością. Pierwszym, popularnym rodzajem jest zamek nierozdzielczy. Dzięki zamontowaniu specjalnego ogranicznika nie jest możliwe rozejście się suwaka na dwie części. Najczęściej są stosowane w rozporkach do spodni i spódnic. Zamki rozdzielcze, zgodnie z nazwą umożliwiają rozdzielenie dwóch elementów. Doskonałym przykładem zastosowania są kurtki, bluzy i inne okrycia wierzchnie. W tym rodzaju istnieją zamki jednosuwakowe i dwusuwakowe. Suwaki żyłkowe wykorzystywane są natomiast do zapięć w torbach i plecakach. Zamki błyskawiczne kostkowe są wyposażone w łańcuch spinający. Różni się jednak sposobem wykonania. W modelu kostkowym przybiera on formę pojedynczych ząbków, które nachodzą na siebie. Ten rodzaj suwaków jest znacznie bardziej wytrzymały, jednak bardziej usztywniony, niż jest to w przypadku spiralnych odpowiedników. Zamki metalowe są jednym z najcięższych rodzajów. Łańcuch spinający może być w tym przypadku wykonany z miedzi, mosiądzu, czy niklu. Stosowane głównie w odzieży jeansowej. W przypadku, gdy zamierzonym efektem ma być estetyczne wszycie suwaka, warto skorzystać z krytych zamków błyskawicznych. Występują w wersji nierozdzielczej. Odpowiednie dopasowany pod względem kolorystyczny staje się niemal niewidoczny. Ostatnim z rodzajów suwaków jest wodoodporny. Wodoszczelne właściwości umożliwiają ich zastosowanie w odzieży typowo sportowej. 

Wszystkie powyższe rodzaje zamków błyskawicznych są równie popularne. Ich wszycie nie jest trudne. W sieci znajduje się mnóstwo filmów instruktażowych, które z powodzeniem przybliżą każdy kolejny etap ich wszywania. Zawarte są w nich również wskazówki co do czynników wpływających na wybór konkretnego modelu. Mają na to wpływ grubości stosowanych materiałów oraz rodzaj odzieży, do której mają być wszywane. Istnieje wiele zależności.