Mech w nowoczesnym projektowaniu wnętrz

Wystrój nowoczesnych wnętrz niesie ze sobą szereg różnego rodzaju wyzwań. W ostatnim czasie na topie są motywy roślinne. Chociaż jeszcze kilka lat temu zaczęto odbiegać od dekoracji wnętrz zielenią, to dzisiaj moda ta zaczyna powracać, ale w trochę odmienionej i innowacyjnej formie. Czymś co zachwyca wzrok każdego w naszym domu może stać się zielona roślinna ściana. Najczęściej używaną rośliną do tych celów jest element runa leśnego – mech. Istnieje bardzo wiele odmian mchu, jednak każda z nich odpowiednio skomponowana potrafi cieszyć oko i skłaniać do refleksji. 

Jaki mech wybrać?

mech na ścianyJedną z odmian mchu stosowaną do domowych ogrodów wertykalnych jest chrobotek. Jest to specyficzny rodzaj mchu, który jest wbrew pozorom bardzo prosty w obróbce. Nie wymaga on zbyt specjalnego traktowania. Będzie on świetną alternatywą dla osób ze skłonnością do zapominania o dbaniu o rośliny. Chrobotek pozostawiony na dłuższy czas, nawet kilka miesięcy, nie traci swojego koloru i właściwości. Jak odpowiednio go umieścić na naszej ścianie? Pionowe ustawianie roślin na ścianach wymaga jednak odrobiny uwagi, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy styczności z tym tematem. Stworzenie własnej ściany z mchu jest dosyć pracochłonne, więc jeśli nie posiadamy wystarczająco dużo czasu i cierpliwości lepiej będzie zainwestować w usługę oferowaną przez profesjonalną firmę. Jednak jeśli jest inaczej, mamy czas oraz odrobinę cierpliwości można pobawić się z mchem i stworzyć swój własny i unikalny obraz. Satysfakcja z wykonanej pracy będzie gwarantowana. Mech na ściany na pewno będzie się prezentował efektownie. Ściana zbudowana z samego chrobotka nie będzie wymagała złożonej i mozolnej pielęgnacji i ciągłego podlewania w porównaniu z innego rodzaju ścianami zielonymi, które tworzone są z różnych gatunków roślin. Równie ciekawym pomysłem może być pokrycie całej ściany mchem, jednak wtedy lepiej zamówić gotowe panele u producenta. Wykonanie obrazu samodzielnie będzie na pewno dużo łatwiejsze i tańsze. Tak wykonany samodzielnie obraz będzie działał bardzo ożywczo na wnętrze i sprawi, że w domu zacznie krążyć mnóstwo pozytywnej energii, bez względu na panującą za oknem pogodę.

Mech, który możemy zakupić w sklepach ogrodniczych jest często zaimpregnowany, co sprawia, że nie będzie się ekspansywnie rozrastał, wiec można wykonać dowolną kompozycję. W wyborze kolorów, które będziemy używać do kompozycji mamy dużą dowolność, gdyż na rynku istnieje mnóstwo rodzai farbowanych mchów odmiany chrobotek.