Metody korygowania wad postawy

W obecnych czasach wiele osób cierpi z powodu różnych wad postawy. Problem ten wbrew pozorom nie dotyczy wyłącznie małych dzieci, często dokucza także w dorosłym życiu, dając szereg fizycznych objawów. Już od małego nasz kręgosłup jest narażony na różne obciążenia. W przypadku dzieci w wieku wczesnoszkolnym wynika to z noszenia zbyt ciężkiego plecaka, a także długiego przesiadywania w ławkach szkolnych lub przed ekranem komputera. Już u młodych ludzi można zaobserwować kifozę, która charakteryzuje się nadmiernym wygięciem w odcinku piersiowym, a także plecy płaskie, którym towarzyszą opadnięte barki.

Korzystne działanie rehabilitacji w przypadku wad postawy

poważne wady postawy - rehabilitacjaWiele dzieci zmaga się także z lordozą, która powoduje wygięcie brzucha ku przodowi, a także skoliozą, która polega na odchyleniu kręgosłupa. Ważne jest, by odpowiednio zareagować już w przypadku pierwszych sygnałów wad postawy, gdyż im wcześniej rozpoczęta rehabilitacja, tym lepsze rezultaty możemy osiągnąć. Wad postawy nie należy bagatelizować, gdyż mogą one wpływać negatywnie na pracę wielu narządów w organizmie. Upośledzają układ oddechowy, mogą powodować niedotlenienie narządów oraz tkanek, a także objawiają się dolegliwościami takimi jak drętwienie oraz mrowienie. Nieleczone wady postawy mogą prowadzić do kalectwa i znacznego utrudnienia codziennego funkcjonowania. Niestety problemem wielu osób dorosłych i dzieci są poważne wady postawy – rehabilitacja powinna być wówczas odpowiednio dobrana do każdego przypadku, by okazała się jak najbardziej skuteczna. Przyczyną tego typu schorzeń jest najczęściej siedzący tryb życia oraz zbyt mała ilość ruchu, spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej. Skolioza, kolana szpotawe czy koślawe, a także płaskostopie wymagają odpowiedniego postępowania. Właściwie przeprowadzona rehabilitacja jest często w stanie uchronić pacjenta przed leczeniem operacyjnym, w niektórych przypadkach ćwiczenia korekcyjne okazują się niewystarczające.

Ważne zatem, by zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i działać zapobiegawczo. W przypadku zauważenia jakieś nieprawidłowości warto udać się do specjalisty, by dobrać odpowiednią terapię. Rehabilitacja obejmuje różnego rodzaju ćwiczenia profilaktyczne oraz terapeutyczne, której dobrane są do stopnia oraz rodzaju dysfunkcji. Powinny być one wykonywane pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty, który wykorzystuje różne techniki manualne, dzięki czemu jego działania przynoszą pożądane rezultaty. Tego typu metody są bardzo różnorodne i zależą przede wszystkim od stopnia zaawansowania wady, a także rodzaju dysfunkcji.