Najlepszy sznurek do makramy

 

Wyroby własnych rąk to niespotykane i jedyne w swoim rodzaju artykuły o artystycznych atrybutach. Rękodzielnictwo to dobry sposób na pełne zaangażowania, kreatywne spędzanie czasu wolnego. Z tego względu twórczość ta staje się coraz bardziej popularna. Pozwala nieszablonowo wykorzystać swoje zdolności manualne, a w pewnym zakresie nawet zarabiać. Hobby staje się więc ciekawym pomysłem na biznes.

Jak wybrać dobre sznurki do makramy?

sznurek do makramyWiele osób posiadających artystyczne zacięcie i zdolne ręce interesuje się makramą. Jest to stara sztuka plecenia sznurków w celu uzyskania oryginalnej ozdoby. Pozwala ona także na stworzenie użytkowych przedmiotów (na przykład narzut, huśtawek dla mniejszych dzieci, kwietników, a nawet ubrań). Do uzyskania imponującego dzieła potrzeba jedynie trzech rzeczy: sznurka, patyka i sprawnych dłoni. Jak widać, jest to zajęcie niewymagające dużego wkładu finansowego. Sznurek do makramy to niedrogi materiał, a jego użycie pozwala – dzięki kilku wiązaniom i splotom – zamienić go w nieszablonową dekorację. Pasjonaci własnoręcznej pracy twórczej wiedzą, że oprócz prawidłowej techniki zaciągania, należy zadbać również o dobrej jakości sznurek. Odpowiednie do makramowych wiązań są te sznureczki, które będą pozwalały uzyskać zaplanowany efekt, co oznacza, że nie każdemu podpasuje każdy rodzaj sznurka. Sznurki dzielą się pod różnymi względami: są grubsze albo cieńsze, mięciutkie albo sztywne i z trudem poddające się naciskowi palców, a także słabo lub mocno skręcone albo w ogóle pojedyncze. Osoby początkujące powinny sięgnąć po takie materiały, które będą jak najbardziej naturalne i pozwalały na bezproblemowe manipulacje. Najlepszym wyborem będzie bawełna, ale warto także mieć na uwadze również sznureczki wykonane z konopi albo sizalu. Bardziej zaawansowani mogą sięgnąć po sznurki z rafii, lnu albo wiskozy, które są nieco trudniejsze we współpracy, ale również pozwalają wyczarowywać spoty zupełnie innego rodzaju. Niezależnie jednak od stopnia kwalifikacji ważne jest, aby wybierać takie sznurki, które nie będą elastyczne, bo chociaż mogą one ułatwić wyplatanie, to zrobiona z nich makrama będzie się rozciągać i tracić cały swój kształt oraz urok.

Dobrze, aby sznurek makramowy łatwo się farbował – dzięki temu możemy uzyskać tyle kolorów, ilu potrzebujemy albo na przykład uzyskiwać różnego typu efekty (wśród nich dużą popularnością cieszy się ombre). Wystarczy znać tylko kilka węzłów, nawet najprostszych, a pod palcami dzieje się magia i powstaje małe arcydzieło. Makrama daje sposobność naprawdę nieograniczonego kreowania i tworzenia nowych wzorów.