Najnowocześniejsze filtry lakiernicze

Filtry przeznaczone do komór i kabin malarskich zazwyczaj sprawdzały się bardzo dobrze podczas malowania mniej szkodliwymi farbami. Zdarzało się jednak, iż nieszczególnie dobrze spisywały się przy malowaniu proszkowymi, czy silnie toksycznymi farbami, które bardzo szybko powodowały całkowite zużycie zwykłych filtrów, w szczególności standardowych wersji papierowych o dość przeciętnej wytrzymałości i podatności na uszkodzenia spowodowane kontaktem z nośnikiem na bazie wody.

Najnowsze filtry do lakiernictwa

nowoczesne filtry do komory lakierniczejNowe odmiany filtrów są więc o wiele bardziej trwałe, i doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie normalne warianty nie mają wystarczającej trwałości i odporności. Od standardowych, dotychczasowo najpopularniejszych odmian, nowoczesne filtry do komory lakierniczej wyróżniają się materiałem, z jakiego zostały wykonane. Są one pozornie bardzo podobne do materiałowych filtrów, aczkolwiek syntetyczna tkanina z której są zrobione pochłania płyny o wiele skuteczniej niż jakikolwiek filtr kartonowy czy materiałowy. Tworzywa sztuczne filtra nie są jednak podatne na uszkodzenia po kontakcie z chemikaliami, więc należą do wielokrotnie trwalszych i mają znacznie dłuższą żywotność niż nawet najlepsze filtry materiałowe. Mogą być montowane w każdej komorze i kabinie lakierniczej, i używane podczas malowania zarówno farbami na bazie wody, jak i preparatami olejnymi, proszkowymi lub też farbami emaliowymi. Ich skuteczność określana jest na około 60 procent, co znacznie przekracza możliwości dowolnego innego filtra. Z racji iż lepiej zatrzymują opary farby, owe filtry nie tylko chronią pracowników zakładu przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami, ale również zapobiegają awariom systemu wentylacji, który może zatkać się lub uszkodzić po długotrwałym kontakcie z osadzającymi się oparami. Owe filtry pasują do każdego rodzaju kabin czy komór, gdyż mogą być wykonane na wymiar ramy do filtrów, a tym samym założone w każdym miejscu. Mogą również być zakupione jako gotowe filtry w najczęściej wykorzystywanych rozmiarach.

Zarówno gotowe filtry jak i tkaniny syntetyczne do ich wycinania są coraz cześciej dostępne w profesjonalnych sklepach lakierniczych i salonach budowlanych. Są one co prawda droższe niż standardowe filtry materiałowe, oraz kartonowe, aczkolwiek biorąc pod uwagę ich dużą żywotność, niejednokrotnie nie muszą być wymieniane przez kilka miesięcy, znacznie dłużej niż jakikolwiek inny filtr. Są dzięki temu znacznie bardziej ekonomicznym wyborem, a tym samym tańszym na dłuższą metę.