Niezawodne elektrownie wiatrowe

Energia wiatru znalazła zastosowanie już w starożytnych czasach. 4000 lat temu, Babilończycy pompowali wodę przy pomocy wiatraków, które nawadniały pola i osuszały mokradła. O wiele wcześniej wykorzystano wiatr w żegludze. Od VI wieku Persowie mielili ziarno w młynach wiatrowych. W VIII wieku, w Europie pojawiły się duże czteroskrzydłowe wiatraki. Holendrzy wykorzystywali je do wypompowania wody z nisko położonych terenów.

Zastosowanie elektrowni wiatrowych

sprawdzony producent elektrowni wiatrowychZainteresowanie energią produkowaną z wiatru, tak jak innymi odnawialnymi źródłami energii wzrosło w następstwie kryzysu energetycznego z 1973 roku. Od tego czasu na całym świecie zainstalowano ponad 50 000 turbin wiatrowych, a energetyka wiatrowa jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi przemysłu. Światowy potencjał energetyki wiatru jest całkiem spory. W 2005 roku holenderscy naukowcy stwierdzili, że do 2020 roku energia wiatrowa miałaby zaspokoić 12% światowego zapotrzebowania na tą energię. Współcześnie, szybki rozwój energetyki wiatrowej następuje głównie na terenie Europy. Sprawdzony producent elektrowni wiatrowych wyposaża ją w generator. W nim, energia ruchu obrotowego wirnika zmienia się w energię elektryczną. Wirnik poruszany jest przez obracające się śmigło lub turbinę. Ich obrót powoduje wiatr. Im większy generator, tym więcej energii wiatru zmienimy w elektryczną. Generator musi być odpowiednio dobrany do rozmiaru śmigła lub turbiny. Jeśli będzie za duży, wówczas uniemożliwi to rozruch przy słabym wietrze. Farmy i elektrownie wiatrowe są zaliczane do OZE. W miejscach, gdzie brakuje połączenia z siecią energetyczną, niewielkie, pojedyncze turbiny mogą okazać się niezastąpionym rozwiązaniem. Elektrownie wiatrowe nie zanieczyszczają środowiska szkodliwymi gazami czy odpadami. One w porównaniu do tradycyjnych elektrowni węglowych nie zanieczyszczają środowiska. Elektrownie wiatrowe nie zaburzają stanu wód gruntowych, do czego dochodzi w przypadku wydobywania węgla, gazu łupkowego oraz energii geotermalnej.

Ilość energii, jaka może być wytworzona przez elektrownię wiatrową, równa jest 20% iloczynu mocy nominalnie użytej turbiny oraz liczby godzin w ciągu roku (24h x 365 dni = 8760). Ten wzór uwzględnia także okresy bezwietrzne. W praktyce elektrownia o mocy znamionowej 2 kW zwykle jest w stanie zasilić podstawowe odbiorniki: oświetlenie, urządzenia RTV i AGD. Elektrownia o mocy 5 kw powinna już w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na prąd w przeciętnym gospodarstwie domowym. Może też wystarczyć do wspomagania centralnego ogrzewania.