Niezawodne tkaniny robocze

Odzież robocza to bardzo szeroki i różnorodny asortyment ubrań ochronnych: od delikatnych fartuchów laboratoryjnych, przez stroje pracowników ochrony i firm sprzątających aż po specjalistyczne kombinezony, spodnie, kurtki i buty budowlańców. Często przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Odzież robocza powstaje z tkanin bawełnianych, poliestrowych, lnianych oraz różnych mieszanek powyższych.

Właściwości tkanin roboczych

producent tkanin roboczychOdzież robocza może być wykonana z różnych materiałów, ale wszystkie mają w głównym składzie bawełnę. Stuprocentowy udział bawełny w składzie cechuje odzież drelichową, która dzięki temu jest przewiewna. Jest to najpopularniejszy rodzaj odzieży roboczej, który występuje w wielu kolorach i gramatura. Można też kupić odzież roboczą z domieszką innych włókien syntetycznych. Zmieszanie bawełny z innymi włóknami zmienia jej właściwości. Producent tkanin roboczych zapewnia, że mają one właściwości wodo i oloejoodporne. Dzięki domieszce włókien syntetycznych, taka tkanina robocza dużo łatwiej się czyści. Dla specyficznych grup zawodowych polecana jest odzież wykonana z innych materiałów, takich jak polar, flanela, stylon lub polipropylen – z niego wykonuje się odzież jednorazową. Materiał na odzież roboczą powinien być wybierany pod względem branży lub specyfikacji zawodu oraz efektywność i trwałość. Tkaniny robocze zabezpieczają przed zabrudzeniem substancjami nieszkodliwymi dla zdrowia, przyspieszonym niszczeniem odzieży osobistej oraz stosowana, gdy jest wymagana specjalna czystość danego produktu. Do odzieży roboczej zaliczamy tak zwaną odzież branżową, czyli dla wyspecjalizowana dla konkretnych branż (hotelarstwo, gastronomia, służby zdrowia). Znajdziemy tu też odzież krótkiego użytku (odzież jednorazowa). W zależności od wykonania i potrzeb, tkaninę roboczą można przeznaczyć na koszule, koszulki, spodnie, bluzy itp. Można je ocieplić lub nie. Najczęściej wykorzystuje się do tego polar. Jest to syntetyczna tkanina, często surowiec do jej wykonania pochodzi z recyklingu (PTE). Jest powszechnie stosowany do szycia bluz i ocieplania kurtek roboczych.

Kodeks Pracy nie nakłada bezwzględnego obowiązku zapewnienia pracownikowi odzieży roboczej. Przepisy określają, że musi to nastąpić w dwóch przypadkach: jeżeli prywatne ubranie pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych oraz wtedy, gdy zastosowanie odzieży ochronnej wynika z uwarunkowań technologicznych, sanitarnych lub z zapisów przepisach BHP.