Nowoczesne kabury dla służb mundurowych

Nowoczesne, modularne kabury były bardzo rekomendowane przez wszystkich specjalistów bezpieczeństwa, aczkolwiek nie były one wolne od wad. Wielu posiadaczy broni służbowej wskazywało przede wszystkim na bardzo duże gabaryty kabur, utrudniające ich ukrycie w sytuacjach, gdy broń musiała być przenoszona dyskretnie, zazwyczaj podczas wykonywania działań terenowych. Duże kabury z tworzyw sztucznych były widoczne niemal natychmiast, a w ukryciu były dość niewygodne do użycia.

Kabury do przenoszenia broni pod ubraniem

kabura wewnętrznaOd kilku lat można było jednak spotkać coraz więcej kabur, przeznaczonych właśnie do dyskretnego przenoszenia broni. Były one częścią wyposażenia prywatnych detektywów oraz ochroniarzy osobistych, których zadania wymagały posiadania broni, aczkolwiek jej widoczność nie była wskazana. Najczęściej używana kabura wewnętrzna była w całości wykonywana z cordury lub syntetycznego lnu, nie posiadając odstających twardych części, wyróżniających się w trakcie przenoszenia kabury pod elementami odzieży. Dzięki temu, kabura ta była również znacznie lżejsza od odmian z twardymi osłonami z tworzyw sztucznych, oraz o wiele bardziej komfortowa. Ze względu na możliwość dowolnej regulacji pasów montażowych, mogła być używana zarówno przez strzelców praworęcznych i leworęcznych, a jej wymiary umożliwiały przenoszenie dowolnego rodzaju pistoletu o typowych wymiarach. Jak większość nowoczesnych kabur, umożliwiała bardzo komfortowe dobywanie broni, i nie ograniczała użytkownika w wykorzystywaniu bardziej zaawansowanych technik strzeleckich. Istniały również warianty przeznaczone do większych modeli pistoletów, jak również do bardziej kompaktowych, umożliwiając łatwe przenoszenie dowolnego rodzaju broni służbowej w każdych warunkach. Innym rodzajem kabury, które bardzo często wykorzystywana była przez służby mundurowe była kabura żelowa. Ten rodzaj kabury należał do najbardziej niespotykanych odmian, gdyż cywilni strzelcy nie stosowali ich w ogóle. Wykonana była z cienkiej warstwy tworzywa podobnego do silikonu, aczkolwiek od takowego znacznie bardziej wytrzymałego.

Po założeniu na szelki dyspozycyjne, kabura służąca do przenoszenia standardowego modelu pistoletu była niemal niezauważalna pod warstwą ubrania, a na dodatek należała do najlżejszych odmian kabur, stosowanych przez służby mundurowe. Była jednak dość delikatna, i znacznie szybciej ulegała uszkodzeniom niż odmiany szyte z syntetycznych materiałów, dlatego służyła często tylko w sytuacjach, gdy wymagane było dyskretne przenoszenie broni.