Nowoczesność w walce o życie

 

Podczas zatrzymania akcji serca, w celu przywrócenia jego rytmu, liczy się każda sekunda. W nierównej walce z czasem ważna jest szybkość reakcji jak i specjalistyczny sprzęt dostępny na czas. Już Leonard da Vinci stworzył pierwsze szkice sprzętu pomagającego w oddychaniu. Od czasu pierwszego, działającego sprzętu do dziś minęło już wiele czasu, a technika poszła naprzód. „Żelazne płuca” , którymi nazywamy respiratory medyczne to niewielka skrzynka, która prowadzi tlen do płuc. Nowoczesne urządzenia posiadają funkcję intubacji jak i tracheotomii, dzięki rurce prowadzącej tlen do ust.

Jak działa respirator medyczny?

Respiratory medyczneUrządzenie pomaga pracę mięśni pacjenta, który zasłabł, bądź z innej przyczyny, nie może oddychać. Jak, że serce to też mięsień, jest to bardzo potrzebny sprzęt w celu ratowani ludzi z arytmią lub zawałem serca. Działanie respiratorów medycznych jest bardzo proste. By działały potrzebują zasilania sieciowego. Z elementów mechanicznych wyróżniamy silnik oraz zbudowany z cylindra, turbiny, tłoka i miechy kompresor. Dzięki rozpoczęciu przez sprzęt fazy wdechu zostaje zainicjowane sztuczne oddychanie. Szczelny dopływ tlenu do płyn zapewnia maska przykładana do twarzy pacjenta. Faza wydechu jest uzależniona od modelu sprzętu. Zazwyczaj jest bierna. Inicjuje się ją dzięki objętości, ciśnienia lub czasu. Wykorzystywane w medycynie respiratory medyczne są przydatne zarówno podczas całkowitego ustania czynności oddechowej, jak i w przypadku, gdy wymiana gazowa jest spowodowana przez napad choroby. Głównie tyczy się to astmy, jednak początek roku 2020 przyniósł pandemię nowego szczepu wirusa. Mowa tu o SARS-COV-2, który wywołuje ostra chorobę zakaźną – COVID-19. Głównym czynnikiem, który odróżniał koronawirusa od popularnej grupy był ostry, duszący kaszel. Pacjenci skarżyli się na problem z oddychaniem, który był trudniejszy do zniesienia niż wysoka gorączka i utrata smaku. Dlatego, by każdemu zarażonemu udało się na czas pomóc, w ramach „open source” udostępniono za darmo projekt respiratora. W ten sposób, firmy, które musiały poprzestać na produkcji dotychczasowych produktów ze względu na przestój na rynku, mogły zacząć produkować respiratory medyczne, tak potrzebne w tym czasie służbom zdrowia.

Brak tlenu, jak i niemożność złapanie oddechu jest bardzo trudno do wyobrażenia sobie sytuacją i jeszcze boleśniejszą dla osób, które doświadczyły jej na własnej skórze. By nie dopuścić do tak przykrej sytuacji, należy zadbać o swoją dietę i nie rezygnować z ruchu na świeżym powietrzu. W przypadku, gdy nasz mięsień jest osłabiony genetycznie i jesteśmy w grupie ryzyka możemy liczyć na to, że w razie zagrożenia w każdym szpitalu, jak i w karetce znajdzie się respirator, który uratuje mu życie.