Odkurzacze do stanowisk pracy

Utrzymanie przestrzeni roboczej na dowolnym stanowisku pracy było bardzo ważnym zadaniem pracowników. W wielu przypadkach bowiem, zanieczyszczone stanowisko mogło znacznie utrudnić wykonywanie zadań, lub doprowadzić do uszkodzenia narzędzi elektrycznych. Było to szczególnie ważne na stanowiskach obróbkowych, które należały do najtrudniejszych do utrzymania w czystości, zwłaszcza jeśli zajmowały się obróbką drewna czy materiałów wywołujących wysoki poziom zapylenia otoczenia.

Nowoczesne odkurzacze ciśnieniowe do zakładów przemysłowych

bezworkowe odkurzacze dla przemysłuW wielu zakładach pracy problemem był brak miejsca wokół stanowisk pracy. Nie były one łatwe do utrzymania w czystości, zwłaszcza jeśli używane były standardowe odkurzacze o końcówkach niedostosowanych do konserwacji ciasnych przestrzeni. Zamiast typowych odkurzaczy, oraz odmian przemysłowych, na stanowiskach pracy wykorzystywano ciśnieniowe bezworkowe odkurzacze dla przemysłu. Tego typu odkurzacze były powiększonymi wersjami odkurzaczy ciśnieniowych używanych w warsztatach przemysłowych, więc działały na bardzo podobnej zasadzie. Zamiast silnika, odciągającego kurz i pył z powierzchni, bęben odkurzacza był połączony z kompresorem, tworzącym próżnię wewnątrz, dzięki czemu ciąg odkurzacza był nieporównywalnie większy niż w przypadku dowolnego odkurzacza silnikowego. Odkurzacze ciśnieniowe mogły być wykorzystywane w dowolnym miejscu, gdyż mimo pojemnego bębna mogły być łatwo zamontowane na każdym stanowisku pracy, a w wielu przypadkach końcówki mogły być zamocowane na uchwytach, służących do montażu narzędzi elektrycznych. Odkurzacze mogły więc być używane do usuwania zapylenia i osadu produkcyjnego na bieżąco podczas przeprowadzania prac obróbkowych, dzięki czemu możliwe było dokładniejsze i szybsze przeprowadzanie wszelkich prac. Pracownicy uznawali taką możliwość za bardzo komfortową, do tego stopnia iż niektórzy nie wyobrażali sobie pracy bez obecności odkurzacza na stanowisku w trakcie wykonywania zadań.

Jedną z największych zalet odkurzaczy ciśnieniowych była ich bardzo przystępna cena. W porównaniu do pozostałych odmian odkurzaczy przemysłowych, były one bowiem bardzo tanie i dostępne niemal w każdym sklepie z wyposażeniem przemysłowym czy budowlanym. Dla mniejszych firm, potrzebujących dobrego narzędzia do konserwacji były więc doskonałym zamiennikiem dla drogich i niewygodnych w użyciu odkurzaczy silnikowych, zwłaszcza jeśli nie nabywca posiadał własny kompresor dowolnego rodzaju, który pasowałby również do bębna odkurzacza.