Piękne polskie obrusy

 

Wielu osobom wydaje się, że polski przemysł włókienniczy już dawno upadł. Faktycznie w dużych miastach (m.in. w Łodzi) istnieje coraz mniej dużych fabryk tkackich, nie oznacza to jednak, że ogólna liczba naszych krajowych produktów tekstylnych jest znacząco mniejsza. Przede wszystkim dziś zmieniły się nieco realia prowadzenia działalności gospodarczej i zamiast wielkich huty, czy fabryk istnieje wiele mikroprzedsiębiorstw. Małe firmy krawieckie działają na terenie całego naszego kraju w niemal każdym mieście i na każdej wsi.

Nowoczesne złote obrusy

piękny obrus złotyWiele małych przedsiębiorstw zajmujących się krawiectwem bardzo dobrze sobie radzi, dlatego że postanowiło znacząco zawęzić swoją działalność. Krawcowe coraz częściej zaczynają się specjalizować w tworzeniu tylko jednej kategorii produktów. Nie jesteśmy już zdziwieni, widząc zakłady, które szyją tylko suknie wieczorowe lub garnitury, jednak pojawiają się także przedsiębiorstwa prowadzące bardziej nietypową działalność, np. zajmują się tylko ciekawymi krawatami, szyciem pokrowców na alkohol, czy marionetek. W mojej niewielkiej miejscowości istnieje zakład, w którym tworzy się tylko obrusy. Postanowiłam sama odwiedzić to miejsce i przekonać się, dlaczego jest wyjątkowe. Wchodząc do niewielkiego pomieszczenia, zobaczyłam setki złotych i srebrnych pokryć na stół. Wszystkie wyglądały wyjątkowo, nie przypominały typowych wyrobów dostępnych w sklepach. Dlaczego? Nade wszystko były to produkty niezwykle dekoracyjne, posiadające liczne cekiny i koraliki, które układały się w misterne wzory. Krawcowa zapytała mnie, jaki produkt chcę zamówić, a ja podałam jej oczekiwane wymiary tkaniny oraz powiedziałam, że ma to być piękny obrus złoty kolor nie musi dominować, ale chciałabym, aby przynajmniej się pojawił. Szczerze mówiąc, moja odpowiedź była tak ogólna, że sprzedawczyni zaczęła się śmiać. Pokazała mi różne wzory i powiedziała, że wykonują na prośbę klienta także indywidualne projekty. Można nawet przynieść zdjęcie bliskiej osoby, aby jej wizerunek pojawił się na tkaninie.

Złote obrusy kojarzą nam się z wyjątkowymi wydarzeniami. Warto mieć taki przedmiot w swojej szafie, aby przykryć nim stół podczas rodzinnych uroczystości takich jak urodziny, święta, czy większe rocznice. Świecące wyraziste tkaniny pięknie prezentują się szczególnie w zestawieniu z prostymi, jednobarwnymi zestawami obiadowymi. Sama uwielbiam swój odświętny obrus, który wyjmuję za każdym razem, kiedy spodziewam się szczególnych gości. Mam go już kilka lat i bardzo się cieszę, że nadal wygląda idealnie.