Piękne ubiory regionalne

 

Żyjemy w Polsce, ale dobrze wiemy, że jest wiele innych krajów i każdy z nich ma swoje zwyczaje czy stroje. Kiedy gdzieś się wybierzemy to łatwo to zauważyć, bo ludzie się różnią właśnie strojem, wiadomo, że też czasem wyglądem. Jednak krajów, w których odróżnia nas kolor skóry jest mniej. Dlatego większość zwraca uwagę na ubiór. I słusznie można powiedzieć, że niby strój nie zdobi człowieka, ale wiele może o nim powiedzieć. Tak właśnie jest jeśli chcemy wiedzieć skąd ktoś pochodzi możemy dobrze przyjrzeć się jego strojowi.

Opis strojów regionalnych

stroje regionalneMusimy oczywiście wziąć pod uwagę, że takie typowe stroje, noszone w czasie szczególnych okazji. Nie zawsze jeśli ktoś jest z innego kraju czy regionu i do nas przyjedzie to wiemy, że pochodzi nie od nas. Owszem często zdradza go jego mowa, ale tak naprawdę to dopiero przy jakimś święcie można zobaczyć takie stroje. Okazuje się, że to w okresie powojennym takie stroje regionalne, typowe dla danego rejonu były zakładane jako odświętne. W obecnych czasach noszone są coraz częściej i już nie tylko odświętnie, ale również jako strój codzienny. W wielu regionach tak właśnie są noszone stroje i to nie od święta, ale jako odzież codzienna, a odświętna to już odrębna rzecz. Tylko dodatkiem jest jakiś typowy regionalny element, który wyróżnia się w każdym miejscu. Każdy rejon ma czym się szczycić, bo oczywiście wiadomo, że wszystkie stroje są piękne i czymś się różnią od siebie. Niestety każdy z rejonów też uważa, że jego jest wspaniały. Stroje takie są zazwyczaj czerpane z jakichś szlacheckich mundurów, mimo że tylko część z tego jest wykorzystywana. Tylko najważniejsze elementy, które typowo mówią coś o danym rejonie są umieszczane na stroju. Oczywiście takie typowe stroje nie jest łatwo dostać w sklepie. Większość szyta jest ręcznie i to metoda dawnych czasów. Ciężko jest takie stroje podrobić i jednocześnie identyczne uszyć. Można mieć podobne, ale to już nie będzie to samo. Wiele zależy od materiału, z jakiego są one wykonane, niektóre są bardzo ciężkie w noszeniu, bo zawierają wiele elementów.

Spotykanie kogoś w stroju, który pochodzi z konkretnego regionu, powoduje na naszych twarzach szeroki uśmiech. Sami czasem się zastanawiamy co powoduje, że się na widok takich osób się uśmiechamy. Wynika to prawdopodobnie z naszej radości wewnętrznej. Widok osób ubranych w strój nawet naszego rejonu czujemy pewnego rodzaju dumę, że są ludzi, którzy posiadają takie stroje i chcą je nosić z uśmiechem i powodują uśmiech na naszych twarzach. Stroje takie należą również do bardzo cennych, można je oglądać nawet w muzeach.