Po co pokrywać poliuretanem koła?

Niektóre koła wykonane z wątpliwej jakości plastiku mogą się szybko zdzierać. Gdy są wprawione w ruch i następuje tarcie, wiadomo, że z czasem nie dadzą rady opierać się ścieraniu. Nawet gumowe kółka montowane w maszynach zakładowych z czasem niszczeją i się psują. Gdy tylko zauważymy oznaki zmęczenia materiału, warto zainwestować w ich regenerację poliuretanem.

Poliuretan pomaga w żywotności kół

pokrywanie poliuretanem kółNa samym początku warto zastanowić się, czym jest poliuretan. Otóż jest to substancja chemiczna oparta na dużej masie cząsteczkową, co pozwoliło jej na wykorzystanie w wielu gałęziach przemysłu. Dzięki niemu można coś wyprodukować od zera, a także zastosować go do pokrycia czegoś. Przez to, że jego konstrukcja pozwala na dowolne kształtowanie go w różne formy, ma się bardzo szerokie pole do popisu. Na gumowe koła poliuretan wpływa w ten sposób, że materiał twardnieje i przez to nawet małe kółeczka są o wiele wytrzymalsze od większych, niepokrytych tą substancją. To właśnie twardość i elastyczność tworzywa jest tak doceniana przez zwolenników poliuretanu. Mimo że pokrywanie poliuretanem kół sprawia, że stają się one twardsze, nie oznacza to, że będą mniej odporne na drgania. Nikt nie chciałby poruszać się wózkiem, który nie potrafi izolować wszystkich nierówności, bo wtedy wszystko, co byłoby na nim przewożone, mogłoby spać i się potłuc lub zniszczyć. Ponadto, poliuretan wykazuje bardzo dobrą odporność na wszelkie kwasy i rozpuszczalniki. Koło nim pokryte nie roztopią się pod ich silnym wpływem, co również wpływa na jego żywotność. Poliuretan nie opiera się także płomieniom, więc nawet w przypadku wybuchu pożaru nie trzeba martwić się, że koła podsycą rozprzestrzeniający się ogień. Wszystko to sprawia, że są niezawodne w pracy i można z nich korzystać latami. Już w pierwszej chwili po zastosowaniu poliuretanu pracownik może odczuć różnicę w prowadzeniu wózka, którego kółka są pokryte tą substancją. Ich waga nieznacznie się zmieni, a będą zakonserwowane, żeby przetrwać jeszcze wiele lat ciężkiej pracy w zakładzie lub na magazynie. Każdy, kto choć raz potraktuje koła poliuretanem, dowie się o jego zaletach.

Dziś trudno wyobrazić sobie, by nie do przesuwania ciężkich kartonów do przenoszenia ogromnych elementów nie używano żadnych wózków ani innych konstrukcji opartych na okrągłych kółkach lub oponach. Gdyby nie stosowano ich na szeroką skalę w przemyśle, to nie byłoby mowy o produkowaniu produktów na masową skalę. Mechanizmy jezdne i przesuwne to dwie najważniejsze kwestie, które warto unowocześniać.