Podpisanie umowy o pracę

Kiedy udaje nam się dostać nowa pracę jesteśmy bardzo zaaferowani, wydaje nam się, że złapaliśmy Pana Boga za nogi. Chcemy jak najszybciej przystąpić do pracy i nie bardzo mamy możliwość uważnie przeczytania umowy. Wszystkiego przecież dowiedzieliśmy się podczas rozmowy wstępnej, teraz pozostaje tylko załatwić formalności, lekarza medycyny pracy, podpisać wszystkie papiery i zabrać się do roboty. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że często w umowach o pracę stosowane są pewne zapisy, które mogą być dla nas niekorzystne.

Ważne kwestie w umowach o pracę

na co zwracać uwagę przy podpisaniu umowy o pracę z firmąA tymczasem jest bardzo wiele kwestii, które warto ustalić zawczasu, jeszcze przed podpisaniem umowy, abyśmy przypadkiem nie wylądowali potem na miedzy i okazało się, ze warunki naszej pracy nie są wcale tak świetliste, jak to nam przedstawiano i jak nam się z początku wydawało. Dlatego warto poznać odpowiedź na pytanie na co zwracać uwagę przy podpisaniu umowy o pracę z firmą. I tak najważniejszą kwestią jest tutaj rodzaj umowy – czy jest to umowa o pracę, czy też może umowa zlecenia lub umowa o dzieło. od tego zależy wiele innych kwestii. Ponadto bardzo ważne jest ustalenie, czy będzie to umowa na czas określony, czy też nieokreślony, ponieważ wiele kwestii jest regulowanych przez prawo pracy w zależności od rodzaju umowy. ważne jest także ustalenie, jakie będą składniki naszego wynagrodzenia, czy kwota o której rozmawialiśmy jest kwotą brutto czy netto oraz czy nasze wynagrodzenie składa się tylko z wynagrodzenia podstawowego  czy też zawiera jeszcze jakieś inne składniki, jak na przykład premie. Może się bowiem okazać, ze wynagrodzenie, o którym rozmawialiśmy może się składać właśnie z części stałej oraz z premii, która wcale nie musi być przyznana i wtedy otrzymamy mniej pieniędzy, niż liczyliśmy. Warto jest również określić czas pracy, czy jest to osiem godzin, czy do tego doliczamy przerwę na lunch czy też być może pracujemy zadaniowo i kiedy wykonaliśmy zadanie, nie musimy niepotrzebnie wysiadywać w biurze. Warto zwrócić uwagę na te i wiele innych kwestii.

Zdawać by się mogło, że podpisanie umowy o pracę jest jedynie formalnością. W rzeczywistości jednak nie jest to wcale formalność, nasza umowa o pracę reguluje bardzo wiele istotnych dla naszego zatrudnienia kwestii i jeśli podpiszemy wszystko  jak leci, w ogóle tego nie czytając, może okazać się, że nasza wymarzona praca wcale nie jest tak bardzo wspaniała, jak nam się zdawało i właściwie to mogliśmy zdecydować się na tę drugą ofertę, którą nam złożono.