Pompy ciepła do wykorzystania w basenach

 

Chyba każdy z nas będąc dzieckiem marzył o tym, aby mieć własny basen, najlepiej jeszcze zaopatrzony w ciepłą wodę. W dzisiejszych czasach marzenie to można zrealizować bez angażowania dużych środków finansowych, szczególnie jeżeli zdecydujemy się na wykonanie części robót samodzielnie. Obecnie coraz częściej również w Polsce spotyka się baseny w przydomowych ogrodach, zwykle są to konstrukcje nadmuchiwane, ewentualnie tak zwane baseny stelażowe. Za granicą, przykładowo w Austrii, można jednakże spotkać baseny wkopane w grunt, posiadające przykrycie z poliwęglanu nawet na terenie ogródków działkowych. Można zatem śmiało założyć, że moda na takie podgrzewane baseny zawędruje również do naszego kraju.

Ogrzewanie wody w basenie

pompa ciepła do basenuPrzy konstruowaniu przydomowego basenu, szczególnie w przypadku, kiedy decydujemy się wkopać go w ziemię, czyli łączymy go z gruntem na trwale, konieczne jest staranne wybranie miejsca o odpowiednim poziomie naświetlenia, czasami również załatwienie pewnych formalności związanych z prawem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na dopełnienie  tych wszystkich obowiązków, większą inwestycję, wiążącą się przykładowo nie  jedynie ze skonstruowaniem basenu, a le również pokryciem go odpowiednim materiałem, będziemy mogli wtedy korzystać z uroków przydomowych kąpieli praktycznie przez cały rok, z wyłączeniem zimy. Jednakże w okresie jesiennym i wiosennym, nawet jeżeli basen przykryty jest szczelnie namiotem z poliwęglanu, konieczna jest pompa ciepła do basenu. Rozwiązanie takie ma liczne przewagi w porównaniu z wykorzystaniem zwykłych systemów ogrzewania basenowego. Po pierwsze instalacja taka jest bardzo energooszczędna, ciepła woda, którą napełniany jest basen generowana jest bowiem dzięki wykorzystaniu energii słonecznej. Dzięki panelem, nawet w chłodne, ale słoneczne dni, możemy cieszyć się ciepłymi kąpielami, które nie okażą się kosztowne pod względem rachunków za prąd. Oczywiście taka pompa wymaga pewnych nakładów inwestycyjnych, jeżeli jednak zdecydujemy się na zakup urządzenia od sprawdzonego producenta, możemy być zaskoczeni, jak szybko w  tym przypadku nastąpi stopa zwrotu.

Przy okazji zakupu tego systemu do ogrzewania wody w basenie może warto również zastanowić się nad wykorzystaniem tego rozwiązania w gospodarstwie domowym, ponieważ ceny prąd ulegać mają stałym podwyżkom, a na ogrzewanie wody w przeciętnym gospodarstwie wykorzystuje się go zwykle dosyć sporo. Montaż takiej pompy w basenie to dobra okazja, aby przekonać się jak korzystnym rozwiązaniem jest jej zastosowanie, sprawdzić ją w praktyce.