Poszukujemy markowych wkładek gramofonowych

Uznaje się, że wkładki stanowią niezwykle istotny element gramofonu. Jest to bowiem niewielkie urządzenie, które odpowiada za odczytywanie pofalowanego rowka płyty i zamienia go w sygnał audio. Pozwala to na wierne odtwarzanie zapisywanych w winylu dźwięków. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób dobrać odpowiedni model wkładki, aby efekty dźwiękowe były dla nas w pełni zadowalające. Na co zwracać uwagę, aby zakup był dla nas korzystny? Jakie aspekty budowy wkładek gramofonowych są szczególnie istotne?

Dobieramy wkładkę gramofonową

markowa wkładka gramofonowaZamocowana na końcu wkładki igła w sposób bezpośredni styka się z płytą winylową i powoduje odczytywanie informacji zapisanych na jej powierzchni. Z tego powodu jest istotne, aby igła w sposób jak najbardziej wierny odwzorowywała to, co zostało zapisane na powierzchni płyty. To właśnie wkładka oraz igła odpowiadają za to, jakie jest brzmienie gramofonu. Wybór właściwej wkładki będzie wymagał znajomości oznaczeń. Dobrym wyborem będzie markowa wkładka gramofonowa. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje wkładek, w tym MM oraz MC. Modele Moving Magnet (w skrócie MM) są najczęściej spotykanymi rodzajami wkładek i swoją popularność zawdzięczają zarówno niższej cenie oraz możliwości wymiany samej igły. Nazwa takiej wkładki pochodzi od jej konstrukcji, w której wykorzystuje się przymocowany do wspornika igły magnes. W momencie, kiedy magnes wibruje w efekcie pojawiania się drgań odczytywanych z płyty przy pomocy igły, w cewkach powstaje niewielkie napięcie, które później jest przekazywane do wzmacniacza. Natomiast wkładki Moving Coil (w skrócie MC) składają się z cewki przymocowanej do wspornika igły oraz poruszają się w polu magnetycznym, jakie jest wytwarzane przez stały magnes. W tym przypadku cewka jest mała, tak samo liczba uzwojeń, co powoduje znacznie wyższą podatność na szumy, a także na pojawianie się poddźwięków. Te ostatnie są to zakłócenia przypominające buczenie albo brzęczenie i zaburzające jakość odbioru nagrania znajdującego się na płycie winylowej.

Wybór odpowiedniego rodzaju wkładki powinien być także dopasowany do systemu, w jakim są zapisywane posiadane przez nas płyty. Przez lata standardem były płyty stereofoniczne, jednakże wydania kolekcjonerskie czy historyczne bywają zapisane w formacie monograficznym. Należy pamiętać, iż wkładki monograficzne nie będą nadawały się do odtwarzania płyt stereofonicznych, a próby takiego odtwarzania mogą zakończyć się zniszczeniem płyty. Istotnym aspektem jest również szlif igły, gdyż na rynku są dostępne różne modele.