Pożyteczne właściwości kurzego obornika

Wiadomo, że obornik jako nawóz jest wartościowym związkiem organicznym i skoncentrowanym. Zawiera wszystkie pierwiastki niezbędne do odżywiania gleby i roślin. Jednocześnie w ziemi zamieniają się w formę łatwo przyswajalną i są w stanie akumulować azot. Porozmawiamy teraz o wszystkich właściwościach nawozu granulowanego kurzego, a także o tym, jak go używać. Obornik kurzy to wszechstronny i bardzo wartościowy dodatek do niemal wszystkich rodzajów upraw ogrodniczych.

Obornik kurzy idealny pod pomidory

obornik granulowany kurzy pod pomidoryDzięki specjalnemu składowi może być stosowany zarówno na sucho, jak i w płynie. Ponadto obornik kurzy wpływa na plony w taki sam sposób, jak kupowane nawozy mineralne. A przy odpowiednim przygotowaniu azotu w organicznej lekkiej formie jest wielokrotnie więcej. Dlatego to właśnie pomidory tak dobrze go przyswajają. Jeśli porównamy skład wszystkich dostępnych i znanych nawozów naturalnych, wiodącą pozycję zajmuje obornik. Obornik granulowany kurzy pod pomidory ma bardzo bogaty skład chemiczny. Opiera się na pierwiastkach śladowych takich jak cynk, potas, kobalt, magnez, siarka. Ponadto zawiera siarczki, fenole, witaminy i kwasy. Nie uwalnia fosforanów do gleby i z czasem jest całkowicie wchłaniany przez rośliny. Świeży obornik kurzy nie ma silnego zapachu, ponieważ kompozycja nie zawiera związków amoniaku. Nie zbryla się, a wraz z upływem czasu w glebie zwiększa swoje działanie. Nawet jednorazowa dawka tym nawozem pomoże zachować wartość odżywczą gleby przez 2-3 lata. Jest na pewno odpowiedni dla wszystkich rodzajów gleby, a także pomaga zwalczać chwasty, optymalizuje kwasowość. Ponadto nie niszczy systemu korzeniowego. Można go bez problemu wykorzystać do kompostowania oraz jako napar wodny. W warunkach domowych  ważne jest nie tylko zbieranie, ale także odpowiednie przygotowanie odchodów. Nie zaleca się po prostu wyjmowania z kurnika i rozrzucania lub nalegania na świeży obornik. W tej formie szybko wysycha i nie jest wchłaniany przez podłoże. Dlatego lepiej jest kupić gotowy obornik granulowany.

Pomimo całej użyteczności obornika z kurcząt, konieczne jest również jego prawidłowe stosowanie. Obornik drobiowy jest odpowiedni dla wszystkich roślin, ale każda z nich wymaga innego podejścia i odpowiedniego nawożenia. Świeże odchody jako nawóz nie powinny być dodawane do niewymiarowych małych roślin. Najlepiej nadaje się pod pomidory. Ta metoda jest też odpowiednia tylko do karmienia drzew i krzewów. W przypadku upraw ogrodowych obornik należy najpierw rozcieńczyć wodą zgodnie z recepturą i tylko w tej formie należy wlewać do ziemistych dołów.