Profesjonalne leczenie uzależnień

Możemy wyróżnić dwa etapy leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych. Pierwszym z nich jest leczenie średnioterminowe, które trwa około osiem tygodni, drugim leczenie długoterminowe, które trwa nawet do dwóch lat i prowadzone jest przez fachowe ośrodki terapii uzależnień. Terapia to połączenie detoksu z różnymi etapami pracy z terapeutą oraz zajęć grupowych.

Na czym polega leczenie od uzależnień?

leczenie uzależnień od narkotykówW leczeniu narkomanii stosowanych jest parę modeli specjalistycznych terapii m.in. model Minnesota, terapia substytucyjna oraz terapia poznawczo – behawioralna. Jeżeli chodzi o leczenie uzależnień od narkotyków, każda z terapii ma indywidualne cechy. Przykładowo terapia z wykorzystaniem modelu Minnesota ma na celu całkowitą abstynencję. Narkomanię wówczas traktuje się  jako chorobę, którą leczy się stosując indywidualne mapy opracowane dla każdego pacjenta. Z kolei terapia substytucyjna wykorzystuje leki, które dają efekty podobne do przyjmowanych wcześniej narkotyków. Zadaniem takiej terapii jest złagodzenie objawów zespołu abstynencyjnego dzięki powolnemu zmniejszaniu podawanych dawek aż do ich całkowitego wyeliminowania., zaś  terapia poznawczo-behawioralna to praca z  terapeutą, który wspólnie z osobą uzależnioną rozpoznaje sytuacje, gdy ta sięga po różne substancje psychoaktywne. Następnie stosuje się sposoby, które pomagają zwalczać takie pokusy. Kiedy problem jest już zdiagnozowany pacjenci w ośrodkach przechodzą przez detoks, czyli odtruwanie organizmu. Na czym on polega? Choremu podaje się kroplówki, które uzupełniają poziom elektrolitów oraz witamin i minerałów. Odtruwanie stosuje się przy silnym uzależnieniu od narkotyków, a także gdy dochodzi do zatrucia organizmu toksynami. Kolejnym ważnym etapem leczenia odwykowego jest terapia pozwalająca na walkę z nałogiem i naukę sposobów pomagających radzić sobie z codziennością bez sięgania po narkotyki.

Jakie jest główne zadanie terapii narkotykowej? Otóż, tego typu leczenie ma na celu całkowite odstawienie narkotyków. Zadaniem terapii jest całkowita abstynencja. Uzależnieni poznają przyczyny swojego problemu, uczą się metod pokonywania objawów głodu i walki z ciężkim syndromem odstawienia. Celem jest również  zdobycie umiejętności społecznych i emocjonalnych, odbudowa kontaktu z rodziną. Celem terapii jest także wypracowanie asertywności pozwalającej na odmawianie, jeżeli chodzi o branie narkotyków, a także ponowna integracja z  otoczeniem i zachowanie prawidłowych norm panujących w naszym społeczeństwie.