Profesjonalny projekt wnętrza

Budowa nowego domu, czy też wykończenie mieszkanie jest nie lada wyzwaniem. Czeka nas wiele trudnych wyborów. Przede wszystkim trzeba zdecydować, kto zaprojektuje nasze wnętrze, zatrudnić biuro projektowe oraz skonstruować wraz ze specjalistą nasze wymarzone mieszkanie. Warto więc wiedzieć, co też powinien tak właściwie zawierać projekt aranżacji wnętrza.

Co znajduje się w profesjonalnym projekcie?

aranżacja wnętrzBiura projektowe oferują usługi polegające na tworzeniu projektów aranżacji wnętrz. Warto znać pewne formalne kwestie związane z profesjonalnym projektem wnętrz, dzięki temu można ustrzec się przed nierzetelnymi usługodawcami. Na etapie realizacji projektu aranżacji mieszkania czy domu jakiekolwiek niedopatrzenia, mogą nieść za sobą niemałe problemy w przyszłości. Każdy profesjonalny projektant wnętrz czy biuro projektowe powinno poinformować swoich klientów, co znajdzie się w projekcie. Biuro projektowe przyjmujące zlecenie na zaprojektowanie istniejącego wnętrza budynku, powinno zacząć je od dokonania inwentaryzacji. Jest to czynność polegająca na dokładnym zmierzeniu wszystkich pomieszczeń, jakie znajdują się w danym obiekcie. Profesjonaliści wiedzą, że pomierzenie pomieszczeń jest konieczne, pomimo posiadania dokładnego projektu architektonicznego. Zawsze na projekcie mogą występować w stosunku do stanu rzeczywistego niewielkie zmiany. Ściany mogą na przykład stać w mniejszej bądź większej odległości od siebie, a jest to bardzo istotne podczas aranżacji wnętrza. W przypadku projektów dopiero w budowie, albo jeszcze nie zbudowanych, inwentaryzację biuro projektowe powinno przeprowadzić jak najszybciej będzie to możliwe. Wówczas nanosi się zmiany w projekcie wnętrza. Jeśli już projektant będzie w posiadaniu precyzyjnych pomiarów pomieszczeń i naniesie je na swój projekt, będzie mógł rozpocząć etap przygotowania koncepcji danego wnętrza, czyli tzw. aranżacja wnętrz. Koncepcja to nic innego, jak płaski rzut pomieszczeń, na który nanosi się ściany działowe oraz wszelkie, niezbędne wyposażenie, jakie ma się znaleźć w poszczególnych pokojach. Mowa tu o meblach, sprzęcie AGD, czy też elementach ceramiki łazienkowej. Obie strony w toku kolejnych spotkań powinny ustalić, jakie kwestie są najważniejsze w danych pomieszczeniach. To projektant powinien wypytać klienta o wszystko, co może mu pomóc w stworzeniu najbardziej optymalnych rozwiązań projektowych w domu lub mieszkaniu. Po zaakceptowaniu przez klienta pierwszego projektu wnętrza, projektant przystępuje do przedstawienia mu określonych typów materiałów, jakie mają zostać wykorzystane w jego domu. Mowa tu o tapetach, farbach, płytkach podłogowych, czy też panelach i parkietach. Jeśli już projektant wprowadzi wszystkie modyfikacje do koncepcji wnętrza, może przystąpić do wyboru razem z klientem kolorystyki pomieszczeń, mebli i pozostałych elementów wyposażenia każdego pokoju w mieszkaniu czy w domu.

Biura projektowe przedstawią nie tylko poszczególne elementy wyposażenia w katalogach wnętrz, ale także pokażą próbki materiałów, takich jak tapety, podłogi itp. Dodatkowo, projektant powinien wskazać miejsca, sklepy i salony, w których można obejrzeć każdy element wnętrza, jaki został zaprojektowany przez niego. Biura projektowe zaproponują klientowi wspólny wyjazd do sklepów, w celu obejrzenia materiałów na aranżację wnętrza.