Publikowanie własnej książki

Nowoczesność daje nam mnóstwo dróg dzielenia się własnością intelektualną. Nie inaczej jest w przypadku książki. Wystarczy napisać tekst i w sensie prawnym już stajemy się właścicielami własności intelektualnej. Teraz wystarczy tylko opublikować dzieło i skupić się na czerpaniu profitów, materialnych bądź niematerialnym, z opublikowanego dzieła. Istnieje jednak szereg kwestii mącących idylliczny obraz początkującego wydawcy. Co z ewentualnym drukiem lub publikacją, co z dystrybucją, z magazynowaniem, zarządzaniem prawami autorskimi?

Publikowanie na własną rękę

jak opublikować książkęSposób w jaki chcemy opublikować książkę możemy przeprowadzić dowolnie, ale warto tutaj zatrzymać się na kilka chwil i rozgraniczyć poszczególne etapy publikowania książki, gdyż jest to proces złożony, składający się z przynajmniej kilku części. Podzielmy proces publikacji na: druk lub publikację, dystrybucję, promocję, magazynowanie i zarządzanie prawami autorskimi. Zastanówmy się nad tym jak opublikować książkę. W dzisiejszych czasach najłatwiejszą częścią procesu publikacji wydaje się sam druk lub, jeżeli decydujemy się na publikację kanałem elektronicznym. Jeżeli chcemy na własną rękę wydrukować książkę to idziemy do drukarni, jeżeli decydujemy się na kanał elektroniczny to wybieramy stronę internetową, e-wydawnictwo, bądź któryś z ogólnodostępnych, bezpłatnych portali służących do publikacji tego typu prac. W dalszej kolejności musimy zadbać o sprzedaż naszej książki. Jeżeli decydujemy się nie korzystać z usług wydawnictwa to musimy liczyć się koniecznością indywidualnej negocjacji ze sklepami, w których chcielibyśmy sprzedawać własną książkę. Podobnie jest z kanałami elektronicznymi. Jeżeli chcemy dotrzeć do większej grupy odbiorców, potrzebujemy odpowiedniego miejsca, gdzie dostaniemy godziwe wynagrodzenie za naszą pracą, stąd warto podjąć rozmowy ze sklepami internetowymi. Musimy również zadbać o odpowiednią promocję, gdyż obecność naszego dzieła w najpopularniejszych sklepach internetowych nie zapewni nam wielkich pieniędzy bez odpowiedniego pozycjonowania naszego tytułu.

Proces publikacji książki, na pierwszy rzut oka nie jest procesem żmudnym, w teorii zaś wydaje się prosty. Wydawnictwa cały ten proces mają zmechanizowany i doprowadzony do perfekcji. Decydując się na self publishing musimy być świadomi kosztów, jakie możemy ponieść, ale w konsekwencji może to być dla nas dobry krok. Decydując się na self publishing stajemy się panami swojego losu i wybieramy niezależność pod względem twórczym i finansowym.